Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
TRIPOLIS, TEL AVIV. Príbeh plukovníka Kaddáfího sa definitívne uzavrel. V utorok za úsvitu ho pochovali na neznámom mieste spolu so synom a jedným z jeho ministrov. Svetovým médiám to oznámila dočasná vláda.
Kaddáfí skončil v hrobe bez mena, aby sa po smrti z neho nestalo pútnické miesto alebo, čo je pravdepodobnejšie, terč vandalov.
Moslimský pohreb
Na pohrebe sa mali zúčastniť plukovníkovi príbuzní a nad hrobom boli zaňho prečítané príslušné modlitby.
Pachuť z plukovníkovho konca však zostáva. Po medzinárodnom tlaku nová vláda sľúbila vyšetrovanie plukovníkovej smrti.
Správa hlavného patológa tvrdí, že smrteľné bolo zranenie hlavy. Medzitým sa objavil povstalec, čo sa hlási k tomu, že Kaddáfího zastrelil.
Líbyjská zdravotná sestra ľudskoprávnej organizácii Human Rights Watch zase povedala, že po tom, čo ho chytili, mal Kaddáfí len ľahké zranenie.
Vláda trvá na verzii, že plukovník zomrel na zranenia, ktoré utrpel pri prestelke sprevádzajúcej jeho zatýkanie.
Okrem protichodných tvrdení o Kaddáfího konci, svet znepokojovali aj rady, čo si chodili obzerať jeho telo vystavené v obchodnom centre.
Hoci islamská tradícia ukladá zomrelého pochovať čo najskôr, Kaddáfího pochovali až po niekoľkých dňoch.
Agentúra AP medzitým zverejnila výpoveď jedného z Kaddáfího osobných strážcov, ktorého zadržali spolu s ním. Mansúr Dao povedal, že Kaddáfí sa v posledných dňoch presúval po všemožných úkrytoch po Syrte.
Plukovník v depresii
Nerobilo mu to dobre na psychiku, mával záchvaty zúrivosti a potom zase upadal do depresie.
Dao tvrdí, že boje proti novej vláde neviedol plukovník, ale jeho synovia. Vraj do poslednej chvíle neveril tomu, že ho líbyjský ľud prestal milovať.
Dao, ktorý je vo väzení, si tiež myslí, že Kaddáfí podcenil svoju situáciu, keď neušiel ako časť jeho rodiny do zahraničia.
Navyše rozprávkové bohatstvo, ktoré nahonobil z líbyjskej ropy, by mu umožnilo financovať unikanie pred medzinárodnou spravodlivosťou.
Príbuzní chcú údajne nájsť azyl v Juhoafrickej republike
Príbuzní diktátora údajne čoskoro odídu do Juhoafrickej republiky, píšeu egyptské médiá. Údajne sa tam chystá jeho vdova Safía, dcéra Ajša a synovia Muhammad a Hannibal, ktorí našli dočasné útočisko v Alžírsku.
Na juhu Afriky sa k nim majú pridať aj dvaja zvyšní synovia - v Nigeri sa zdržiavajúci Sádí a Sajf Islám, ktorý sa údajne stále ukrýva na líbyjskom území v blízkosti hraníc s Nigerom a Alžírskom a pripravuje sa na útek za pomoci falošného pasu.
Líbyjská dočasná vláda chce členov Kaddáfího rodiny postaviť pred súd a požaduje ich vydanie do vlasti.
Kaddáfího veci vystavia
Doteraz vystavovali diktátorovo telo. Líbyjčania si teraz budú môcť pozrieť aj jeho osobné veci.
Nové líbyjské úrady zorganizovali výstavu osobných vecí zabitého vodcu Muammara Kaddáfího. Oznámila to dnes agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na egyptské médiá.
Medzi vystavenými predmetmi je Kaddáfího zlatá pištoľ, ktorú mal pri sebe vo štvrtok 20. októbra, keď ho zajali a krátko na to zabili povstalci v blízkosti jeho rodného mesta Syrta.
Líbyjčania môžu na výstave uvidieť aj mobilný telefón, z ktorého Kaddáfí bezprostredne pred zajatím volal neznámej žene do Sýrie a svojej dcére Ajše do Alžírska.
TASR