BUENOS AIRES. Získala 55 percent hlasov voličov a má tak veľká náskok pred najbližším rivalom. Uviedli to dva zdroje, ktoré majú prístup k výsledkom exit pollu. Druhé kolo volieb preto nebude potrebné.
Volebné miestnosti sa zatvárajú o 23.00 h SELČ a ak sa výsledky exit pollu potvrdia, stredoľavo orientovaná Fernándezová sa stane prvou ženou, znovuzvolenou do prezidentského úradu v Latinskej Amerike. Toto víťazstvo však bude mať pre ňu aj trpkú príchuť, pretože prvýkrát v živote bude pôsobiť v politike bez svojho manžela a predchodcu v prezidentskom kresle Néstora Kirchnera, ktorý zomrel vlani 27. októbra na srdcový záchvat.
Hlas jej takmer zlyhal, keď rozprávala o jeho posolstve a opisovala zmes hrdosti aj žiaľu po tom, ako vhodila svoj hlasovací lístok do urny v jeho rodnom meste Rio Gallegos v odľahlej Patagónii.
Päťdesiatročná vdova bola už podľa predvolebných prieskumov verejnej mienky jednoznačnou favoritkou spomedzi siedmych kandidátov.
Účasť na voľbách je v Argentíne povinná. Zaregistrovaných bolo približne 40 miliónov voličov.
Mnohí Argentínčania podľa politológov podporujú Fernándezovú už len preto, že sa im počas jej vlády zlepšila finančná situácia. Krajina pod jej štvorročným vedením zažívala hospodársky rast napriek celosvetovej finančnej kríze. Dokázala dosiahnuť rast ekonomiky o osem percent ročne.
Vláda od septembra zvýšila o 23 percent prídavky na každé dieťa, vyplácané zo sociálneho zabezpečenia, aby vyrovnala dopady zvýšenej inflácie. Okrem toho vyčlenila ďalšie obrovské sumy na vytvorenie nových pracovných miest a zvýšenie miezd. V septembri sa v Argentíne zvýšila minimálna mzda o 25 percent, pretože inflácia, ktorá oficiálne dosiahla okolo desať percent, podľa Fernándezovej pohlcovala veľkú časť miezd pracujúcich. Jej politiku teda milujú bežní Argentínčania, ale nenávidia veľkopodnikatelia.
Exit poll financovaný vládou dnes ukázal, že na druhom mieste so 14 percentami hlasov je socialistický provinčný guvernér Hermes Binner a za Fernándezovou ďaleko zaostal.
Zdroj: Reuters