Noví lídri krajiny vyhlásili oficiálny koniec občianskej vojny, ktorá trvala osem mesiacov. Na odfotenie tela exdiktátora čakali v Misuráte rady.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BENGHÁZÍ, TEL AVIV. Líbya je definitívne slobodná. Líbyjčanom to v nedeľu v sídle revolúcie - Benghází oznámili ich noví lídri, tri dni po smrti exdiktátora Muammara Kaddáfího.
„Vyzývam všetkých na odpustenie, toleranciu a uzmierenie. Musíme naše duše zbaviť nenávisti a závisti,“ povedal pred tisíckami ľudí šéf Prechodnej národnej rady Mustafá Abdal Džalíl.
V krajine by mala vzniknúť dočasná vláda, do ôsmich mesiacov by mali občania zvoliť ústavné zhromaždenie a do roka by mali byť parlamentné aj prezidentské voľby podľa novej ústavy.
Fotenie mŕtvoly
Eufóriu z oslobodenia krajiny však zastierajú otázky spojené s poslednými hodinami dlhoročného líbyjského tyrana Kaddáfího aj s tým, ako bývalí rebeli nakladali s jeho telom a s telom jeho syna.
Dlhé rady obyvateľov Misuráty, kam dopravili mŕtvoly Kaddáfíovcov, čakajúcich na to, aby si mohli obzrieť a odfotiť otca a syna vystavených v chladiacej miestnosti v obchodnom centre, nepôsobia totiž práve sympaticky.
Nespokojná s tým je údajne aj vláda v Tripolise, ale podľa BBC nemá páky na rozhodnutia rebelov v Misuráte.
Mesto Misuráta bolo jedným z tých, ktoré najviac zasiahla krutá odpoveď plukovníka Kaddáfího na revolúciu. To by vraj mohlo vysvetliť, prečo ľudia v meste považujú za normálne to, ako skončil plukovník po smrti.
Pri pitve našli dve guľky
Dočasný líbyjský premiér Mahmúd Džibríl povedal, že on osobne ľutuje, že Kaddáfí zomrel pri zatýkaní. Myslí si, že ho radšej mali súdiť. Na Kaddáfího bol vydaný medzinárodný zatykač, Líbyjčania ho však mali v úmysle súdiť sami.
Čoraz viac politických aj mediálnych zdrojov kladie otázku, či Kaddáfí skutočne zomrel pri prestrelke, ako tvrdí Tripolis, alebo ho niekto jednoducho popravil. Hlavne po tom, čo sa objavili zábery, na ktorých bol síce zranený, ale evidentne živý.
V nedeľu Kaddáfímu urobili pitvu. Tá za príčinu smrti označila strelné zranenie hlavy. Guľku podľa lekárskeho zdroja Reuters našli aj v jeho bruchu.
Vláda najprv pitvu odmietala urobiť, ale špekulácie o okolnostiach Kaddáfího smrti ju prinútili zmeniť názor.
O telo požiadala manželka
Objavili sa názory, že ak plukovníka skutočne niekto popravil, ide zrejme o vojnový zločin. Medzi Líbyjčanmi, spomedzi ktorých len máloktorí chápu pohoršenie Západu nad spôsobom, ako Kaddáfí odišiel zo sveta, prevláda názor, že pravdu sa aj tak nikdy nedozvedia.
Stále sa nevie, kedy a kde plukovníka pochovajú. Podľa zdrojov dočasnej vlády, ktoré cituje Reuters, obyvatelia Misuráty nechcú, aby jeho hrob bol na ich pôde.
Kaddáfího manželka, ktorá žije v alžírskom exile, požiadala o vydanie tela rodine.