Misia v číslach
Počet letov: 26 000 Počet náletov, pri ktorých použili zbrane: 10 000 Počet preskúmaných lodí: 3000 Počet zadržaných lodí: 11 Celkové množstvo civilných obetí počas vojny: 25 000 Počet zabitých vojakov NATO: 0
BRATISLAVA. Keď bol Robert Fico ako premiér na návšteve u Muammara Kaddáfího, hovoril, že mu išlo predovšetkým o rozvíjanie ekonomických vzťahov.
O obchodné kontrakty má naša diplomacia záujem aj po páde jeho režimu.
„Líbyu čaká rozsiahla obnova infraštruktúry a hospodárstva a verím, že slovenské podniky majú v tomto smere čo ponúknuť,“ povedal minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda.
Slovensko uznalo dočasnú vládu už po páde Tripolisu koncom augusta.
Dzurinda hovorí, že Slovensko sa bude ako súčasť medzinárodného spoločenstva podieľať aj na demokratických reformách.
„Podelíme sa s našimi transformačnými skúsenosťami.“ Kľúčové teraz podľa neho je, aby sa prestalo bojovať.
Akciu NATO považuje minister za úspešnú. „Spojenecké jednotky zachránili množstvo ľudských životov. Je zrejmé, že koniec konfliktu je na dosah a jednotky aliancie urobili správnu vec v správnom okamihu,“ povedal.
V Líbyi pomaly končíme, hlási spokojné NATO
NATO sa malo v piatok dohodnúť, ako dlho ešte zostane v krajine. Prieskumné lety by malo vykonávať dva týždne.
BRUSEL, BRATISLAVA. Trvalo to trochu dlhšie, ako sa čakalo, ale misia bola úspešná. To si po zabití Muammara Kaddáfího mohlo povedať velenie NATO, ktoré prispelo k víťazstvu opozície v občianskej vojne.
Od konca marca, keď začala strážiť nebo a vody okolo Líbye, podnikla aliancia viac ako 26-tisíc letov, z toho zhruba desaťtisíc bolo bojových.
NATO sa malo v piatok dohodnúť, kedy a ako ukončí misiu v krajine. Podľa Reuters by mali ukončiť operácie do dvoch týždňov.
„Dobrý deň pre NATO,“ skomentoval zabitie Kaddáfího pre Reuters admirál James Stavridis, jeden z top veliteľov aliancie. Celkovo sa misia považuje za úspech. Potľapkať po pleciach si môžu najmä Francúzi a Briti.
Práve na týchto dvoch krajinách operácie stáli. Bolo to vôbec po prvýkrát, čo Európania dokázali svoju bojaschopnosť. Aj keď im Američania v tichosti výrazne pomáhali.
Podľa Guardianu všetky bezpilotné prieskumné lietadlá boli americké, Washington tiež pomáhal s tankovacími strojmi.
Za sedem mesiacov NATO nestratilo ani jedného pilota. Počet civilistov, ktorí nešťastne zahynuli pri náletoch, sa nevie. Celkovo však počas vojny podľa povstaleckej vlády zomrelo 25tisíc Líbyjčanov.
Nedá sa však povedať, že by sa Líbya stala vzorovou misiou NATO. Líbya mala viaceré špecifiká. Bola len na skok od leteckých základní NATO v Taliansku či na Cypre.
Navyše, stále mnohí tvrdia, že aliancia šírkou zásahu prekročila mandát OSN.
(vas)