Cousseran sa stal najnovšou obeťou zrejmej čistky v dvoch hlavných spravodajských službách, ktoré sa údajne pokúšali o kompromitáciu prezidenta Jacqua Chiraca.
Rozhodnutiu predchádzali správy médií, podľa ktorých Chirac dospel k presvedčeniu, že tajné služby proti nemu počas vlády ľavicového premiéra Lionela Jospina podnecovali vyšetrovania s cieľom očierniť jeho osobu.
Na kabinetnom zasadaní Chiraca a jeho konzervatívnej vlády, ktorá v júni vystriedala ľavicovo orientované vedenie, za Cousseranovho nástupcu vymenovali Pierra Brochanda, 61-ročného diplomata, ktorý pôsobil ako veľvyslanec v Portugalsku. Brochanda do funkcie vymenovali dekrétom, ktorý kabinet schválil hlasovaním. Vymenovaním Brochanda bol Cousseran - jeho meno sa v dokumente neuvádza - z postu odvolaný automaticky.
V súvislosti s volebným víťazstvom konzervatívcov denník Le Monde zmeny na najvyšších postoch tajných služieb predpovedal ešte minulý mesiac. Pred odvolaním Cousserana - šéfa Generálneho riaditeľstva pre vonkajšiu bezpečnosť (DGSE), ekvivalentu americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) - podobný osud 3. júla postihol Jeana-Jacqua Pascala, ktorý viedol Riaditeľstvo pre územný dozor (DST). Pascala vo vedení kontrarozviedky nahradil Pierre Bousquet de Fleurian, bývalý Chiracov poradca.
Podľa Le Monde Chirac dospel k presvedčeniu, že bossovia tajných služieb "osobne nariadili, alebo minimálne tolerovali" vyšetrovania jeho údajných vzťahov s libanonským premiérom Rafíkom Harírím a kontroverzným japonským finančníkom Šoičim Osadom - bývalým predsedom skrachovanej tokijskej banky Sowa. Harírí, ktorý si pred získaním premiérskeho postu urobil meno ako úspešný obchodník, údajne Chiracovi poskytoval politické dary.
Chirac verí, že Pascalovo oddelenie podnecovalo chýry, podľa ktorých v roku 1988 Paríž tajne vyplatil Iránu výkupné za francúzskych rukojemníkov zajatých libanonskými milíciami, uviedol denník. Pri finančnej transakcii mala časť peňazí skončiť vo vreckách francúzskych politikov. Chirac v čase rukojemníckej krízy pôsobil ako premiér. Elyzejský palác a ministerstvo obrany sa k tvrdeniam Le Monde z 23. júna odmietli vyjadriť. Chirac však tvrdenia o tom, že jeho vláda výkupné vyplatila, dlhodobo odmieta.
Konzervatívec Chirac od roku 1997 zdieľal moc spoločne s ľavicovou koaličnou vládou. Po tom, čo Francúzi v máji potvrdili Chiraca na prezidentskom poste, v júnových parlamentných voľbách rozhodli o tom, že ľavicovú vládu vystriedal kabinet pravicový. Chirac tak získal voľnú ruku pre vykonávanie vlastnej politiky.