AKTUALIZOVANÉ 17:23

Kaddáfí mal v hlave ranu po guľke, pohreb bude údajne do 24 hodín

V priebehu 30 dní má vzniknúť prechodná vláda, o osem mesiacov má byť zvolaný národný kongres.

(Zdroj: SITA/AP)

TRIPOLIS, MISURRÁTA. Bývalý líbyjský vodca Muammar Kaddáfí bude pochovaný podľa moslimských obradov do 24 hodín. Uviedol to dnes veliteľ síl líbyjskej prechodnej vlády Abdal Salám Ilajwa.

Jeho vyhlásenie je v rozpore s predchádzajúcimi vyjadreniami líbyjského ministra pre ropu Alího Tarhúního, že pohreb bude odložený o niekoľko dní, dokiaľ prechodná vláda nerozhodne o mieste jeho pochovania.

Kaddáfího telo dosiaľ leží v Misuráte v chladiarni pri miestnom starom trhovisku. Svedkovia uviedli, že na hlave zvrhnutého vodcu je viditeľná stopa po guľke, ako aj veľká modrina a škrabance.

Na tele bolo vidieť krv, hoci oveľa menej, než zachytilo video krátko po Kaddáfího zadržaní.

"Dostane svoje právo ako každý moslim, jeho telo bude umyté a bude k nemu pristupované s dôstojnosťou. Očakávam, že bude pochovaný na moslimskom pohrebisku v priebehu 24 hodín," povedal Ilajwa v Misuráte.

Vojenský veliteľ však podľa agentúry Reuters nevedel povedať, kde budú pozostatky pochované.

Ďalší vojenský predstaviteľ prechodnej vlády uviedol, že prebiehajú rokovania o možnom pochovaní Kaddáfího členmi jeho kmeňa.

Na otázku o mieste pochovania líbyjský ropný minister Alí Tarhúní reagoval: "Zatiaľ nedošlo k rozhodnutiu."

Kaddáfího zadržali povstalci v jeho rodnej Syrte, neskôr podľa správ podľahol strelným zraneniam. Okolnosti jeho smrti sú však spojené s otázkami, ktoré chce preveriť aj Medzinárodný trestný súd.

Televízia s odvolaním sa na Prechodnú národnú radu taktiež informovala o smrti Kaddáfího syna Mutasima. Toho údajne zabili pri tom, ako sa pokúšal zabiť istého zajatca.

Prechodná vláda vznikne v priebehu dní

Po štvrtkovom zabití Muammara Kaddáfího a dobytí poslednej bašty odporu, Kaddáfího rodiska Syrta, chce povstalecká vláda plynulo prejsť k budovaniu novej štátnosti. Vyhlásil to vo štvrtok večer šéf exekutívy Prechodnej národnej rady (NTC) Mahmúd Džibríl.

Nová vláda plánuje už túto sobotu oficiálne vyhlásiť začiatok prechodnej fázy na ceste k demokratickému zriadeniu. Predseda Prechodnej národnej rady Mustafá Abdal Džalíl tak chce urobiť práve v Syrte, kde vo štvrtok dolapili Kaddáfího.

V priebehu 30 dní má vzniknúť prechodná vláda. O osem mesiacov má byť zvolaný národný kongres, aby stanovil línie nového začiatku.

Džibríl ďalej oznámil, že NTC nadviazala ešte v priebehu štvrtka kontakty s Medzinárodným súdnym dvorom. Súd požiadal Líbyu, aby Kaddáfího nepochovali, kým jeho telo nepodrobia vyšetreniam. Prechodná rada túto požiadavku odmietla.

Zranený počas cesty zo Syrty

Bývalý líbyjský vodca utrpel ťažké zranenia až počas cesty zo svojho rodiska Syrta do Misuráty. Informoval o tom vo štvrtok neskoro večer šéf dočasnej vlády Mahmúd Džibríl.

V Syrte sa Kaddáfí ukrýval pred povstaleckými silami vo veľkej betónovej rúre. Po tom, čo ho tam povstalci objavili, vytiahol na nich pištoľ.

Zranenia, ktoré boli príčinou jeho neskoršej smrti, utrpel až pri prevoze do Misuráty. Cestou sa valník s Kaddáfím dostal pod paľbu. Bývalého vodcu trafili guľky do hlavy a brucha. Zomrel v nemocnici na vykrvácanie, oznámil podľa DPA Džibríl. Agentúra Reuters uviedla, že zomrel krátko pred príchodom do nemocnice.

"Súdny lekár nevedel povedať, či guľky pochádzali od revolucionárov alebo Kaddáfího síl," povedal Džibríl.

Lekári taktiež odobrali z Kaddáfího tela vzorky DNA. Vzorky vlasov sa však ukázali ako "falošné", čím sa potvrdili dohady, že Kaddáfí mal vlasové implantáty. V skutočnosti bol vraj plešatý.

Kaddáfího manželka požiadala OSN o vyšetrenie jeho smrti

Manželka zabitého líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího požiadala OSN o vyšetrenie jeho smrti. Informáciu dnes priniesla televízna stanica ar-Raj so sídlom v Sýrii, ktorá podporovala Kaddáfího.

Kaddáfího manželka "žiada Organizáciu Spojených národov, aby vyšetrila smrť bojovníkov Muammara a Mutasima", uviedla televízia v titulku svojho spravodajstva, ktorý sa vzťahoval na zabitého zvrhnutého lídra a na jedného z jeho synov.

Titulok takisto oznamoval, že Kaddáfího manželka je hrdá na odvahu svojho manžela a na svoje deti, ktoré šesť mesiacov vzdorovali 40 krajinám a ich agentom a pokladá ich za mučeníkov.

NATO nevedelo, že v konvoji, na ktorý útočí, je aj Kaddáfí

Severoatlantická aliancia nevedela, že v konvoji, na ktorý vo štvrtok zaútočila pri líbyjskom meste Syrta, bol aj zvrhnutý vodca Muammar Kaddáfí. NATO o tom informovala vo štvrtok vo vyhlásení.

"O tom, že Kaddáfí bol v konvoji, sme sa dozvedeli neskôr až od spojeneckých spravodajských zdrojov," píše sa vo vyhlásení, podľa ktorého aliancia neútočí na jednotlivcov. NATO tiež uviedla, že už zhodnotila nálet a je schopná poskytnúť sled udalostí.

Lietadlo NATO podľa vyhlásenia zaútočilo na vozidlá Kaddáfího síl vo štvrtok asi o 12:30 SELČ pri meste Syrta. Vozidlá boli súčasťou veľkého konvoja pozostávajúceho z približne 75 áut. "Tieto automobily opúšťali Syrtu a vysokou rýchlosťou sa snažili preraziť si cestu. Viezli značný počet zbraní a munície, čo predstavovalo hrozbu pre civilné obyvateľstvo," uvádza NATO.

Nálet podľa vyhlásenia zničil jedno vozidlo, prerušil konvoj, následkom čoho sa autá rozišli na rôzne strany. Skupina asi 20 automobilov však pokračovala veľkou rýchlosťou južným smerom a naďalej podľa aliancie predstavovala hrozbu. "NATO podnikla na tieto autá ďalší útok," píše sa vo vyhlásení. Celkovo bolo zničených asi desať áut.

Irán vyjadril z Kaddáfího smrti radosť, Chávez pobúrenie

Irán v piatok privítal smrť zosadeného líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího, no podotýka, že už neexistuje dôvod na pokračovanie misie NATO v Líbyi. Iránske ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že Kaddáfího smrť je príkladom "nevyhnutného konca všetkých diktátorov a tyranov, ktorí nerešpektujú práva svojho ľudu".

Teherán označil jeho zabitie za "veľké víťazstvo moslimského ľudu Líbye" a Dočasnej národnej rady, ku ktorému im "blahoželáme". Ako dodáva iránsky rezort diplomacie, "teraz už neexistuje žiadna zámienka na pokračovanie intervencie v Líbyi a zahraničné sily by sa mali okamžite stiahnuť a nechať líbyjský ľud určiť si svoju budúcnosť".

Rozdielnu reakciu vyvolala informácia o Kaddáfího smrti u venezuelského prezidenta Huga Cháveza, dlhoročného spojenca zosadeného líbyjského vodcu. Ten ešte vo štvrtok označil jeho zabitie za "poburujúce" a samotného Kaddáfího označil za "mučeníka".

Podľa kontroverzného lídra "si Kaddáfího budeme celý svoj život pamätať ako veľkého bojovníka a revolucionára", ktorého zavraždili, čo "vyvoláva ešte väčšie pobúrenie".

Sýrčania v uliciach oslavujú Kaddáfího smrť

Protivládni demonštranti sa dnes nahrnuli do ulíc sýrskych miest a oslavovali smrť zvrhnutého líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího. Informovala o tom agentúra AP.

Dnes došlo v Sýrii aj k násiliu, keď vládne bezpečnostné sily na kontrolnom stanovišti v nepoddajnom povstaleckom meste Homs zastrelili dvoch ľudí. Uviedla to organizácia Observatórium pre ľudské práva, sídliaca v Británii.

Kaddáfího smrť ešte viac povzbudila sýrsku opozíciu, ktorá tvrdí, že ďalším režimom, ktorého čaká pád, bude režim autokratického prezidenta Bašára Asada. Jeho dlhoročná vláda patrí k najkrutejším v arabskom svete.

Protestujúci Sýrčania dnes niesli transparenty s nápisom "Blahoželáme líbyjským povstalcom k víťazstvu". Desiatky ľudí bolo tiež vidieť pochodovať na predmestie Duma v sýrskej metropole Damask a pritom skandovali heslá vyzývajúce Asada na odstúpenie.

Organizácia Spojených národov vyhlásila, že od marca, keď vláda začala tvrdo a násilne zasahovať proti sýrskym demonštrantom, bolo zabitých už vyše 3000 ľudí.

Teraz si na rade ty, kričali na jemenského prezidenta demonštranti

Do ulíc jemenskej metropoly Saná vyšli v piatok desiatky tisícov demonštrantov, ktorí požadovali odstúpenie dlhoročného prezidenta Alího Abdalláha Sáliha. Autoritárskemu lídrovi prito "zaželali" podobný osud, aký mal líbyjský vodca Muammar Kaddáfího. Toho vo štvrtok počas prestrelky medzi jeho stúpencami a povstalcami zastrelili.

"Každý diktátor sa dočká konca," skandovali demonštranti zhromaždení v centre Saná. Podľa hovorcu mladých aktivistov Walída al-Ammárího, ktorí protesty organizujú, spôsobila Kaddáfího smrť posilnenie demonštrácií na celom svete, ale predovšetkým v Jemene. "Sálih si musí zobrať lekciu zo smrti Kaddáfího, ktorý nazval Líbyjčanov potkanmi a napokon ho samotného ako takého potkana chytili v tuneli," povedal pre agentúru AFP al-Amárí.

Jemenský prezident začiatkom októbra prisľúbil, že v priebehu najbližších dní odstúpi zo svojho postu. Odmieta však odovzdať moc do rúk svojim odporcom, ktorých "nenechá zničiť krajinu". Líder, ktorý na čele krajiny z Arabského polostrova stojí 33 rokov, tvrdí, že "už nechce moc, no neverí svojim odporcom" protestujúcim už od januára.

Čína reaguje zdržanlivo

Po štvrtkovom úmrtí bývalého vodcu Muammara Kaddáfího prechádza Líbya na novú stránku svojej histórie, vyhlásilo dnes čínske ministerstvo zahraničných vecí.

Čína zároveň vyzvala Líbyu na urýchlené začatie politického procesu na báze národnej jednoty a odštartovanie hospodárskej obnovy krajiny. Ministerstvo priamo nekomentovalo Kaddáfího úmrtie, aby tak zachovalo neutrálny postoj Číny k tomuto niekoľko mesiacov trvajúcemu konfliktu, pripomenula agentúra AP.

Na pôde Bezpečnostnej rady OSN sa Čína zdržala hlasovania pri rozhodovaní o použití sily na ochranu civilistov pred Kaddáfího vojskami. Peking bol taktiež veľmi kritický voči leteckým operáciám NATO v Líbyi. Počas bojov Čína udržiavala kontakty s Kaddáfím, aj keď postupne nadväzovala styky aj s povstalcami.

Merkelová žiada rozhodné demokratické kroky

Nemecko má radosť, že Líbya môže začať odznova. Takto podľa agentúry DPA reagovala nemecká kancelárka Angela Merkelová na štvrtkové zabitie bývalého líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího.

"Pre Líbyjčanov je to dôležitý deň. Skončila sa krvavá vojna, ktorú Kaddáfí viedol proti svojmu vlastnému ľudu. Cesta je teraz naplno otvorená novému, mierovému začiatku. Nemecko sa teší," povedala Merkelová.

"Líbya teraz musí podniknúť rýchle a rozhodné kroky smerom k demokracii, aby sa úspechy Arabskej jari stali nezvratnými," dodala Merkelová v písomnom vyhlásení.

Francúzi: Vojenské operácie sú ukončené

Francúzsko považuje vojenské operácie NATO v Líbyi po smrti zvrhnutého diktátora Muammara Kaddáfího za ukončené. Vyhlásil to dnes francúzsky minister zahraničných vecí Alain Juppé.

"Môžeme povedať, že vojenská operácia je ukončená, že celé líbyjské územie je pod kontrolou Prechodnej národnej rady a že po niekoľkých prechodných opatreniach v nadchádzajúcich týždňoch sa skončí (celá) operácia NATO," povedal Juppé pre francúzske rádio Europe 1.

Vedenie NATO dnes v Bruseli rokuje o zastavení sedem mesiacov trvajúcich operácií v Líbyi. Témou diskusií je aj schopnosť líbyjskej Prechodnej národnej rady zaistiť bezpečnosť v tejto severoafrickej krajine.

OSN vyzvalo na vyšetrenie Kaddáfího smrti

Úrad vysokej komisárky OSN pre ľudské práva (OHCHR) vyzval dnes na podrobné vyšetrenie smrti zvrhnutého líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího.

"Je nejasné, ako zomrel. Sme presvedčení, že je potrebné vyšetrovanie," uviedol v Ženeve hovorca OHCHR Rupert Colville.

Zverejnené amatérske zábery zachycujú zraneného, ale živého Kaddáfího, ktorého povstalci zajali v jeho rodisku Syrta. Na neskorších záberoch už povstalci v uliciach ukazujú jeho zakrvavené mŕtve telo. Videozáznamy označil Colville za "znepokojivé". Potrebné je podľa neho zistiť, či bol Kaddáfí zabitý následkom zranení z boja, alebo ho po dolapení popravili.

Medzinárodná komisia OHCHR už začala v Líbyi vyšetrovať zabíjanie, mučenie a iné zločiny.

Colville vyjadril očakávanie, že komisia bude skúmať aj okolnosti Kaddáfího smrti.

"Je základným princípom medzinárodného práva, že ľudia obvinení z vážnych zločinov by mali byť, ak je to možné, súdení. Rýchle popravy sú jednoznačne protiprávne," povedal hovorca podľa agentúry Reuters.

Moskva prekalkulovala svoju lojalitu ku Kaddáfímu

Smrť Muammara Kaddáfího podčiarkuje zlú kalkuláciu Moskvy na začiatku vojny v Líbyi, keď pôvodne podporovala diktátorov režim, uviedla v piatok ruská tlač. Rusko teraz riskuje stratu lukratívnych zbrojných, energetických a infraštrukturálnych kontraktov, uviedol ekonomický denník Kommersant.

"Prvými v rade na podpísanie kontraktov s novými líbyjskými orgánmi budú krajiny, ktoré sa aktívne zúčastňovali na zmene režimu: Británia, Francúzsko, USA, Taliansko a Katar," predpovedal Kommersant.

Moskva sa zdržala pri hlasovaní o rezolúcii OSN o bezletovej zóne v Líbyi na začiatku konfliktu, ktorá povolila začatie vojenskej akcie proti Kaddáfímu, a vyzvala na rokovania. Až v septembri si Moskva uvedomila, že legitímnymi vládcami Líbye sú povstalci.

"Rozhodnutie urobia tie krajiny, vďaka ktorým sa Dočasná národná rada dostala k moci," uviedli médiá a dodávajú, že v najlepšom prípade západné mocnosti pozvú Rusko ako jedného z partnerov.

Vo svojom úvodníku urobila webová stránka Gazeta.ru paralelu medzi dlhoročným líbyjským diktátorom a Vladimirom Putinom, ktorý plánuje návrat na premiérsky post, kde by mohol zostať až do roku 2024.

OSN bude podľa Juppého zohrávať v Líbyi dôležitú rolu

Organizácia Spojených národov bude zohrávať po smrti Muammara Kaddáfího v Líbyi dôležitú rolu. Bude však na Dočasnej národnej rade, aby rozhodla, či má pomoc zahŕňať tiež mierových vojakov, povedal v piatok francúzsky minister zahraničia Alain Juppé.

Zmienil tiež, že Kaddáfímu opakovane ponúkali "dobré podmienky" na odchod, on sa však povstalcom vzdať odmietol.

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy presadzoval francúzsko-britskú iniciatívu na spustenie vojenskej kampane v Líbyi v Organizácii Spojených národov. Tá následne rezolúciou povolila operácie za účelom ochrany civilistov pred útokmi Kaddáfího armády. Severoatlantická aliancia v krajine operovala od 31. marca

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 3. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 4. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 7. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 8. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 9. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 10. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 1. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 2. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 3. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 4. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 5. Unverzita vyTVORená nápadmi študentov!
 6. Slovenské mestá môžu využiť eurofondy na zelené strechy
 7. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 8. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 9. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 10. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 1. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 9 470
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 3 762
 3. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 3 074
 4. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 3 061
 5. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 2 170
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 645
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 632
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 432
 9. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 428
 10. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach 1 053

Téma: Vitamíny a minerály


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Do Moricových železničných opravovní vstupuje nový investor

Budamar získa tretinu v ŽOS Vrútky.

Neprehliadnite tiež

Svet

Španielska vláda zhabala referendové hlasovacie lístky

Okrem nich polícia zhabala pri zásahu v sklade neďaleko Barcelony aj informačné cedule s nápismi.

Svet

Ukrajina žiada OSN o čo najskoršie vyslanie mierovej misie

Porošenko povedal, že Rusko a Ukrajina sa usilujú o úplne odlišné veci.

Svet

Trumpov návrh presídľovať utečencov bližšie k ich domovu rozhneval Libanon

Predseda libanonského parlamentu vyhlásil, že im nie je do smiechu.

Svet

Pri Varšave sa začalo medzinárodné vojenské cvičenie, nechýbajú ani Slováci

Podľa štátneho tajomníka netreba cvičenie vnímať ako reakciu na rusko-bieloruské manévre Zapad.