AKTUALIZOVANÉ 20:09

Kaddáfí je mŕtvy. Našli ho v diere ako Saddáma

Líbyjský diktátor padol do rúk povstalcom potom, ako dobyli jeho rodné mesto Syrta.

(Zdroj: TASR/AP)

Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.

TRIPOLIS, TEL AVIV. Plukovník Kaddáfí je mŕtvy. Potvrdil to šéf dočasnej líbyjskej vlády Mahmúd Džibríl.

Spolu s ním padlo aj jeho rodné mesto Syrta, ktoré sa stalo symbolom odporu proti novému režimu. Líbyjčania v ostatných častiach krajiny oslavovali. Smrť diktátora, ktorý bol pre celú jednu generáciu jediným vodcom, čo poznala. Aj pád jeho mesta.

Ten znamená, že kontrolu nad celou krajinou už má nová vláda. Formálne. Bezpečnostné a politické problémy sú stále viditeľné a nič na tom nezmení ani Kaddáfího smrť.

Záhadná smrť

Prišla veľmi nečakane. Plukovník unikal od tretieho augustového týždňa, keď padol Tripolis. Hoci jeho odporcovia mali leteckú podporu NATO a ďalšiu pomoc, darilo sa mu ešte týždne predlžovať líbyjskú agóniu.

To, že napokon tak dlho zostával v obkľúčenej Syrte, môže znamenať, že veril, že sa mu ešte situáciu podarí zvrátiť. Plukovník mal však roky problémy s vnímaním reality, o čom svedčil aj jeho bizarný životný štýl.

Špekulovalo sa, ako zomrel. Vraj ho zranili pri útoku NATO na konvoj zo Syrty, ktorú dobyli povstalci. Potom sa začali šíriť informácie, že podľahol zraneniam, ktoré utrpel pri zatýkaní.

Najprv sa hovorilo len o postrelených nohách, potom o zásahu do hlavy. Al-Džazíra priniesla zábery muža podobného Kaddáfímu, ktorého ťahali rebeli po zemi.

Líbyjskí povstalci chytili Kaddáfího. Jeho éra sa skončila.

Samovražda a zlatá zbraň

Na internete sa šíria aj špekulácie, že ťažko zranený Kaddáfí (69) si sám vpálil guľku do hlavy, aby ho nedostali živého. Vraj sa pri ňom našla jeho osobná zlatá pištoľ.

Tú reportérovi BBC ukazoval muž, ktorý bol údajne pri Kaddáfího dolapení. Teória o samovražde sa hodí tým, čo by chceli z Kaddáfího urobiť martýra.

Plukovník počas celého konfliktu vyhlasoval, že bude bojovať do poslednej kvapky krvi. V protiklade k tomu sú vyjadrenia, že plukovník pri zatýkaní kričal, aby naňho nestrieľali.

Ako Saddám v diere

Objavili sa aj fotografie údajného Kaddáfího úkrytu. Úkryt vyzeral ako opustený tunel. Niektoré líbyjské zdroje tvrdili, že Kaddáfí zvyknutý na luxus sa ukrýval v „diere“. Tak ako iracký diktátor Saddám Husajn v roku 2003.

V Syrte vo štvrtok zabili aj vrchného veliteľa Kaddáfího jednotiek, aj plukovníkovho syna Mutasíma. Dočasná vláda vyhlasovala, že zo Syrty sa podarilo uniknúť Kaddáfího najbojovnejšiemu synovi Sajfovi Islámovi.

Al-Džazíra tvrdila, že Sajfa Isláma zadržali v Syrte a povstalci ho previezli do Misuráty. Ďalšia arabská televízia al-Arabíja informovala, že Sajf Islám zahynul. Ani jednu verziu zatiaľ nikto oficiálne nepotvrdil.

Ďalšia časť rodiny je v alžírskom exile.

kaddafi80.jpg ico
Aj karikatúry na stenách ukazovali, ako ho mali Líbyjci radi.

Plukovníkovo mŕtve telo uložili v mešite v Misuráte. Podľa islamskej tradície sa pohreb má zorganizovať čo najskôr od smrti.

Svetoví lídri Kaddáfího smrť komentovali až po jej definitívnom potvrdení. Počas konfliktu sa totiž objavilo niekoľko zaručených a neskôr dementovaných správ.

Zhodli sa na tom, že pre Líbyu sa začína nová éra a boje sú pravdepodobne už blízko konca.

Líbyjskí vojaci v Syrte sa tešia z chytenia diktátora. Plukovníka Kaddáfího údajne našli v betónovej diere.


Ďalšiu fotku mŕtveho Kaddáfího priniesla televízia al-Džazíra.

ico

Prvá obeť arabskej jari

Séria povstaní v arabskom svete zatiaľ položila troch lídrov. Nepokoje pokračujú v Jemene a Sýrii.

1. Zine al­-Abidín bin Alí
Protestmi proti tuniskému prezidentovi sa arabská jar vlani v decembri začala. Vládnutie ukončil januárovým útekom do Saudskej Arábie. V krajine nasledoval chaos, ktorý by mali ukončiť tento víkend voľby – prvé demokratické.

2. Husní Mubarak
Pozícia egyptského prezidenta sa zdala neotrasiteľná, kým na námestie Tahrír v centre Káhiry neprišli státisíce ľudí. Viac ako dvojtýždňové povstanie sa skončilo Mubarakovým odstúpením. Exprezidenta teraz súdia okrem iného aj za to, že nariadil zabitie stoviek demonštrantov.

3. Muammar Kaddáfí
Prvý líder, čo na revoltu doplatil životom. Spomedzi arabských diktátorov mal najhoršiu povesť aj preto, že sponzoroval svetový terorizmus.

4. Alí Abdulláh Sálih
Jemenský prezident sľubuje, že odstúpi. Proti nespokojným ľuďom však nasadzuje armádu. Západ nezasahuje, Sálihovi vďačí za boj proti al­Káide.

5. Bašar Asad
Po Líbyi najkrvavejšie povstanie sa odohráva v Sýrii. Asad zasahuje veľmi tvrdo, aj preto sa nezdá, že by mal čoskoro skončiť.

Matúš Krčmárik

ico

Najdôležitejšie udalosti od vypuknutia vojny

Zadržanie a usmrtenie zosadeného líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího a dobytie jeho rodného mesta Syrta predstavujú vyvrcholenie osem mesiacov trvajúcej občianskej vojny v severoafrickej krajine.

15. až 19. februára - podľa vzoru ľudových povstaní v iných arabských krajinách vrátane susedného Tuniska a Egypta sa proti Kaddáfího režimu začali búriť obyvatelia druhého najväčšieho líbyjského mesta Bengází.

17. marca - bezpečnostná rada OSN prijala rezolúciu, ktorá umožnila použitie "všetkých potrebných opatrení" na zastavenie ofenzívy proti líbyjským povstalcom a ochranu civilistov vrátane vyhlásenia bezletovej zóny nad Líbyou.

19. marca - začiatok zahraničnej vojenskej intervencie proti líbyjským vládnym silám. Na leteckých zásahoch sa spočiatku podieľali Belgicko, Británia, Dánsko, Francúzsko, Kanada, Katar, Nórsko, Spojené štáty, Španielsko a Taliansko, koalícia sa však neskôr rozrástla až na 19 krajín.

31. marca - velenie nad intervenciou formálne prevzala Severoatlantická aliancia.

20. apríla - Británia, Francúzsko a Taliansko vyslali do Líbye svojich vojenských poradcov, aby pomohli zvíťaziť Kaddáfího protivníkom.

1. mája - Kaddáfí sa stal terčom náletu síl NATO, pri ktorom podľa vládneho režimu zahynul jeho najmladší syn Sajf al-Arab a tri vnúčatá.

22. mája - Európska únia otvorila svoj prvý zastupiteľský úrad v Bengází, ktorý prišla slávnostne otvoriť vysoká predstaviteľka pre zahraničnú politiku Catherine Ashtonová.

29. mája - Francúzsko priznalo, že povstalcom zhadzovalo z lietadiel zbrane.

15. júla - takzvaná kontaktná skupina pre Líbyu, ktorú tvoria predstavitelia krajín angažujúcich sa v intervencii, na zasadnutí v Istanbule uznala povstaleckú Dočasnú národnú radu za legitímnu vládu krajiny, čím otvorila cestu k uvoľneniu zmrazených prostriedkov na účtoch Kaddáfího režimu.

28. júla - zahynul najvyšší veliteľ povstaleckých síl Abd al-Fatáh Júnis.

10. augusta - Európska únia rozšírila sankcie voči Kaddáfího režimu.

23. augusta - povstalcom sa po tvrdých bojoch podarilo dobyť Kaddáfího opevnený komplex v Tripolise. Vodca ani jeho synovia sa v ňom však nenachádzali.

1. septembra - predstavitelia OSN a viacerých veľmocí na stretnutí v Paríži rozhodli o uvoľnení líbyjských aktív vo výške 15 miliárd dolárov (10 mld. eur), ktoré dali k dispozícii povstaleckému vedeniu pod podmienkou neskoršieho prechodu Líbye k demokracii.

9. septembra - policajná organizácia Interpol vyzvala na zadržanie Kaddáfího, jeho syna Sajfa al-Isláma a šéfa líbyjskej spravodajskej služby Abdalláha Sanúsího pre podozrenie zo spáchania zločinov proti ľudskosti. O zadržanie a vydanie trojice predtým požiadal Medzinárodný trestný súd.

12. septembra - nigerské zdroje uviedli, že do krajiny pricestovalo 32 osôb z Kaddáfího vnútorného kruhu vrátane jeho syna Sáadího.

15. septembra - Líbyu spoločne navštívili britský premiér David Cameron a francúzsky prezident Nicolas Sarkozy. Povstaleckí bojovníci začali útočiť na Kaddáfího rodisko Syrta.

16. septembra - povstalecké vedenie získalo líbyjské kreslo v OSN.

20. septembra - predseda Dočasnej národnej rady Mustafá Abd-al-Džalíl sa stretol s prezidentom USA Barackom Obamom a povedal, že povstanie v Líbyi si zatiaľ vyžiadalo 25-tisíc ľudských životov.

21. septembra - povstalci vyhlásili víťazstvo nad Kaddáfího silami v stredolíbyjskom meste Sabhá, utrpeli však ťažké straty v bojoch o Syrtu.

9. októbra - povstalecké sily získali pod kontrolu strategické objekty v Syrte vrátane tamojšieho konferenčného centra, univerzity a nemocnice.

13. októbra - niektoré časti líbyjského vzdušného priestoru opäť otvorili pre komerčné lety.

Obnovenie dodávok líbyjského zemného plynu do Talianska cez podmorský plynovod Greenstream.

15. októbra - prudký protiútok Kaddáfího vojakov donútil povstalcov v Syrte k ústupu.

17. októbra - povstalcom sa podarilo dobyť všetky časti mesta Baní Walíd, ktoré bolo dlho jednou z posledných bášt starého režimu.

18. októbra - do Tripolisu nečakane pricestovala ministerka zahraničných vecí USA Hillary Clintonová.

20. októbra - povstalecké vedenie oznámili "oslobodenie" Syrty ako posledného vzdorujúceho mesta.

Povstalci v Syrte našli niekoľko mesiacov nezvestného Kaddáfího, ktorého smrteľne zranili.

SITA

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť
 2. Najvyššie ocenenie štvrtýkrát pre Martinus
 3. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky
 4. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 5. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 6. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 7. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 8. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 9. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 10. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 1. Samsung Galaxy S8: smartfón s výnimočným displejom
 2. Túžite byť matkou, ale nedarí sa? Poďme hľadať dôvody!
 3. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 4. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť
 5. Podľa M. Borguľu je práca mestskej polície slabá a nedôsledná
 6. Znížená sadzba pri pôžičke v mBank už len štyri dni
 7. Odborníci poradia, komu sa oplatí využívať obnoviteľné zdroje
 8. Katarína (28): Z bývania na Nobelovej mám dobrý pocit
 9. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky
 10. Poslanci dnes dali jasne najavo, že plot na námestí nechcú
 1. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie 7 468
 2. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 6 456
 3. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 6 151
 4. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky 5 993
 5. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 5 949
 6. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 5 661
 7. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy? 4 642
 8. 5 krokov k vlastnému bývaniu 4 281
 9. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy 3 365
 10. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 2 894

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Fico pridáva zamestnancom, zaplatia to firmy. Pozrite sa, aké výhody majú ľudia získať

Príplatky za cestovanie za prácou či vyššia minimálna mzda.

KOMENTÁRE

Dočkáme sa ešte koalície Smeru s ĽSNS?

Za čiarou sú nielen Mizíkove dávne i nedávne výroky.

KOMENTÁRE

Danko si v Národnej rade otvoril čitáreň (Schutzov týždeň)

Smernicu z rezortu vnútra vyvinul sám Kaliňák.

Neprehliadnite tiež

Muž, ktorého zadržali v centre Londýna, je britský občan

V okolí britského parlamentu sú sprísnené bezpečnostné opatrenia.

Výsledok unikátneho pokusu. V Kanade sa narodili tri vzácne bizónie mláďatá

Ochranári očakávajú narodenie ďalších siedmich mláďat.

V Libérii zabila neznáma choroba 11 ľudí, vzorky poslali do USA

Najmenej deväť ďalších sa ňou nakazilo.

Pápež František pricestoval do Káhiry, v meste posilnili bezpečnosť

Na leteckej základni na predmestí Káhiry odslúži omšu.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop