VIEDEŇ. Rakúsko v stredu odmietlo informácie Amnesty International (AI), ktorá Viedeň obvinila z predaja zbraní režimom potláčajúcim protesty v severoafrických a blízkovýchodných krajinách.
Rakúske ministerstvo zahraničných vecí síce priznalo dodávky arzenálu do Egypta a Jemenu, no po roku 2006 údajne zaviedlo "zamietavejší prístup" a predaj zbrani do spomenutých krajín zastavilo.
K dodávkam zbraní do Bahrajnu rakúska diplomacia podotkla, že Viedeň, rovnako ako väčšina krajín sveta, ho považovala za stabilnú krajinu.
Rakúšania však popierajú, že by zbrojársky podporovali sýrsky režim prezidenta Baššára al-Asada. Zbrane smerujúce do blízkovýchodnej krajiny boli podľa nich určené pre rakúskych vojakov slúžiacich v rámci misie OSN na sporných Golanských výšinách.
AI v stredu obvinila Rakúsko z vedomého dodávania zbraní režimom, ktoré kruto potláčali demonštrácie známe ako Arabská jar. Podľa ľudskoprávnej organizácie Viedeň od roku 2005 vyvážala zbrojný arzenál a pokračovala vo svojom transakciách aj napriek vedomosti o tom, že zbrane by "mohli byť použité na porušovanie ľudských práv".
Podľa Amnesty International zbrane pre autokratických diktátorov v severnej Afrike a na Blízkom východe dodávali aj viaceré členské štáty EÚ.
Medzi "hriešnikmi" je aj Slovensko. Slovensko sa v správe spomína len v prípade Egypta. Režimu zosadeného prezidenta Husního Mubaraka malo v rokoch 2005-2009 poskytovať obrnené vozidlá v hodnote desiatok miliónov eur. Najväčším vývozcom zbraní pre režim prezidenta Baššára al-Assada je však takmer s istotou Rusko.