Washington 24. júla (TASR) - Vyše 103.000 pacientov zomrelo v roku 2000 v amerických nemocniciach na infekciu, pričom 75 percentám úmrtí sa dalo predísť. Informáciu priniesol americký denník Chicago Tribune.
Americké národné centrum pre kontrolu chorôb a prevenciu uvádza 90.000 úmrtí spôsobených infekciou v nemocniciach. Viac Američanov zomiera iba na srdcové choroby, rakovinu a mozgové porážky.
Mnohé úmrtia idú na konto nedostatočne dezinfikovaného prostredia nemocníc, lekárskych prístrojov a nevšímavosť lekárov a zdravotného personálu. Od roku 1995 sa tri štvrtiny amerických nemocníc ocitli na zozname tých, ktoré hrubo porušujú sanitárne zásady. Americké nemocnice nemajú zákonom stanovené, že musia zverejniť prípady infekcií a nemusia o tomto nebezpečenstve informovať ani samotných pacientov.
Americká asociácia nemocníc reagovala vysvetlením, že za ostatné desaťročie je rezort zdravotníctva finančne veľmi labilný a to má dopad na činnosť nemocníc.
Už predtým verejnosť pobúrili niektoré prípady úmrtí na infekcie. Odborné kruhy citujú osem úmrtí detí v detskej nemocnici v Chicagu v roku 1998. Rok predtým v Detroite zomreli na infekciu štyri deti a v nemocnici v Palm Beach na Floride v dôsledku infekcie zomrelo po operácii 13 ľudí.
(spolupracovník TASR William Guard) mak