NEW YORK, BRATISLAVA. Protesty v New Yorku, Londýne či v iných mestách možno zatiaľ nemajú masovú účasť, no do ich radov sa už stavajú prvé celebrity.
Americkí herci Alec Baldwin, Susan Sarandon či indický spisovateľ Salman Rushdie povedali, že podporujú ich boj proti nerovnomernému rozdeleniu bohatstva na svete.
Salman Rushdie, nositeľ Brookrovej ceny, sa najviac preslávil Satanskými veršami, ktorými popudil radikálnych moslimov. Jeho meno je medzi viac ako stovkami spisovateľov a autorov, ktorí na stránke occupywriters.com podporili protesty v New Yorku aj inde na svete.
Známe tváre protestov
Okrem spisovateľov sa už k hnutiu pridali aj viacerí herci. Najznámejší z nich sú Alec Baldwin, Tim Robbins či Susan Sarandon.
„Neviem toho veľa o Wall Street, ale keby som viedol firmu a urobím takú veľkú chybu, pre ktorú toľko ľudí stratí budúcnosť, nemyslím si, že by som si udelila odmenu, či vôbec zostala na pozícii,“ povedala podľa Wall Street Journal. „Takže niečo je zlé.“
Podporu vyslovila aj vdova po Johnovi Lennonovi Yoko Ono.
Účasť umelcov na ľavicových demonštráciách nie je nezvyčajná. Mnohí, napríklad už spomenutá Sarandonová, protestovali v roku 2003 proti vojne v Iraku, počas kampane v rokoch 2004 či 2008 podporovali demokratických kandidátov.
Ľudom rozumie aj Obama
Politici sú pri priamej podpore hnutia opatrní, viacerí však vyjadrili, že ich chápu. Naposledy aj samotný prezident, demokrat Barack Obama.
„Rozumiem tej frustrácii. V istých smeroch demonštrácie nie sú iné ako tie, ktoré vedie konzervatívne hnutie Tea Party. Naľavo či napravo, myslím, že ľudia sa cítia odlúčení od vlády,“ povedal Obama pre televíziu ABC.
Dougles Schoen, analytik exprezidenta Billa Clintona, však Obamu varuje, že prílišná podpora sa mu môže vypomstiť. Podľa jeho prieskumu totiž v uliciach Wall Street demonštrujú ľudia, ktorí zastávajú radikálne lavicové názory.
Marxistické sny
„Veria vo výraznú redistribúciu bohatstva, občiansku neposlušnosť (98 percent) a v niektorých prípadoch (31 percent) aj v násilie,“ napísal Schoen pre Wall Street Journal výsledky prieskumu, pri ktorom spovedali 200 účastníkov protestov v New Yorku.
Podľa Schoena je tak podpora hnutia zo strany Obamu „kritická chyba,“ pretože mu môže odplašiť umiernených voličov, ktorých potrebuje na znovuzvolenie.
Podľa najnovšieho prieskumu Gallup dve tretiny Američanov za stav ekonomiky vinia vládu a len tretina Wall Street, proti ktorému protestujú ľudia v New Yorku.