Paríž/Rím 24. júla (TASR) - Uväznení talianski mafiánski vodcovia odmietajú väzenskú stravu, udierajú na mreže a iným hlučným spôsobom prejavujú nespokojnosť s podmienkami väznenia. Približne 10 dní už protestuje vyše 300 talianskych mafiánov, uvádza v dnešnom čísle francúzsky denník Libération.
Revolta začala vo väznici Marino del Tronto v severovýchodnej časti krajiny, kde je väznený Toto Riina, "krstný otec všetkých sicílskych krstných otcov". Je organizátorom najväčšej vlny mafiánskeho násilia proti talianskemu štátu na začiatku 90. rokov. Tento vodca klanu Corleonovcov, pre krutosť prezývaný "zviera", bol odsúdený za 15 trestných činov na doživotie. Okrem iného aj za to, že v roku 1992 objednal vraždu sudcov, špecializovaných na boj proti mafii Giovanniho Falconeho a Paola Borsellina. Vodca najnovšej vlny nespokojnosti vo väzniciach Leoluca Bagarella, strýko Tota Riinu, nesie zodpovednosť za približne 300 vrážd. Práve on asi pred týždňom odsúdil "neľudské podmienky väznenia".
Podľa článku 41 talianskeho zákona o systéme väzenstva osoby odsúdené za účasť, spoluúčasť na trestných činoch mafie a spolčovanie sa s mafiánskymi kruhmi, najnovšie sa ustanovenie týka aj teroristov, majú upravený poriadok väznenia. Kontakty s ostatnými väzňami sú a priori zakázané, povolenú majú len jednu jednohodinovú prechádzku vo dvore. Telefonické hovory a návštevy majú povolené len raz za mesiac. Práve proti týmto opatreniam mafiáni zaútočili a pohrozili, že ak sa nezmiernia, začnú hladovku a nebudú prijímať ani tekutiny.
"Chcú sa vrátiť do čias, keď väzenie pre nich bolo ako luxusný hotel v Palerme s ustricami a šampanským pre väzňov," povedal protimafiánsky prokurátor Alfonso Sabella. Aj dnes si ešte títo osobitní väzni môžu ísť kúpiť v obmedzenom množstve potraviny. "Preto ich hrozba hladovky nie je skutočná, v cele si môžu variť," vysvetlil predseda na boj proti mafii Roberto Cantaro.
Talianske úrady odmietli vydieranie uväznených mafiánskych bossov a pritvrdili stanovisko, keď v utorok rozhodli, že ustanovenia článku 41 nadobudnú stálu platnosť. Doteraz sa každý rok obnovovali, dodal Libération.