ISLAMABAD. Po správach o tom, že obe strany naznačili ochotu zvážiť rokovania, to dnes uviedol pakistanský minister vnútra Rahmán Malik.
"Ak si myslia, že si ponechajú kalašnikovy a zároveň budú viesť rozhovory, tak to sa nestane," povedal Malik novinárom. Vláda v Islamabade podľa jeho slov dostala od vzbúrencov správy o tom, že si želajú rokovania, bližšie podrobnosti však neposkytol.
Analytici pochybujú, že pakistanský Taliban by v konečnom dôsledku súhlasil s rokovaniami o mieri. S vládou uzavrel už početné dohody o prímerí, všetky však stroskotali.
"Vláda hovorí, akceptujte ústavu a zložte zbrane. Militanti však majú iné ciele. Chcú získať moc. Rokovania sú im na smiech," povedal bezpečnostný analytik Mahmúd Šáh, citovaný tlačovou agentúrou Reuters. "Ako môžete rokovať so skupinami, ktoré neuznávajú ani len koncepciu Pakistanu, nehovoriac o zložení zbraní?"
Militantné hnutie Tehríke Tálibán Pákistán (TTP) sa od roku 2007 snaží ozbrojeným bojom vrátane samovražedných útokov zvrhnúť pakistanskú vládu podporovanú Spojenými štátmi.
Útoky skupiny, ktorá má blízko al-Káide a je považovaná za najväčšiu bezpečnostnú hrozbu v Pakistane, šiestej najľudnatejšej krajine sveta, nepotlačila ani série armádnych ofenzív proti jej baštám v hornatom regióne pri hranici s Afganistanom.
Washington vyvíja na Islamabad tlak, aby dôrazne zasiahol proti militantným skupinám vrátane TTP, ktorú vlani zaradil na svoj zoznam zahraničných teroristických organizácií.
Zdroj: Reuters