Washington 24. júla (TASR) - Prijímanie zahraničných agentov do americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA), ktorí môžu pomôcť pri pátraní po teroristoch, sa po 11. septembri minulého roku zvýšilo až o 50 percent.
Tento krok je reakciou na vlnu kritiky, ktorá sa na CIA zosypala po 11. septembri. Úrad kritizovali najmä za to, že nemá adekvátnu sieť zahraničných agentov s dostatočným kontaktom na skupiny, ako je teroristická sieť al-Káida Usámu bin Ládina.
"Jazykové schopnosti agentov sa nezvyšujú tak rýchlo, ako by sme si želali. Verím však, že prijímanie špiónov, ktorí nám môžu zohnať dobré informácie a pomôcť preniknúť do cieľových objektov, sa zlepšuje," povedala predstaviteľka Jane Harmanová, zástupkyňa kalifornských demokratov v podvýbore Snemovne reprezentantov pre terorizmus.
Vyšetrovanie zlyhania americkej špionáže pri septembrových udalostiach odhalilo, že rozviedke USA chýba pri jej profesionálnych aktivitách najmä jazyková zdatnosť. Keďže tá je pre úspešnú vojnu USA proti terorizmu nevyhnutná, CIA začala po septembri robiť nábor agentov s lingvistickou a kultúrnou znalosťou cudzích krajín. Tá podľa CIA prispeje v konečnom dôsledku aj k zvýšeniu kvality ľudského faktoru americkej špionáže.
Kongres USA sa domnieva, že neexistuje len jediný faktor, ktorý prispel k teroristickým útokom na USA. Ide skôr o kombináciu drobných náznakov a informácií, ktoré CIA zanedbala alebo ignorovala. Ich zlúčením sa vytvorili podmienky, ktoré uvoľnili cestu k útokom, avšak keby sa boli dodržali dôslednejšie, mohlo sa septembrovej tragédii zabrániť, mienia kongresmani.
Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) nezávisle od vyšetrovania Kongresu začal vlastné vyšetrovanie udalostí, ktoré predchádzali 11. septembru. Ide predovšetkým o únik informácií z dvoch rozhovorov, ktoré 10. septembra - deň pred útokmi - odpočul Národný bezpečnostný úrad.
V odpočutej konverzácii sa objavil náznak, že "na nasledujúci deň je naplánovaná nejaká akcia". Americké úrady však vtedy tejto informácii nevenovali veľkú pozornosť.