Predstaviteľ Hamasu povedal, že uneseného vojaka odovzdajú na hraničnom priechode Rafah medzi Egyptom a pásmom Gazy.
KÁHIRA, TEL AVIV. Izrael začal dnes v skorých ranných hodinách s presúvaním palestínskych väzňov do väzníc na juhu a v centrálnej časti krajiny, informoval izraelský rozhlas.
Palestínskych väzňov pripravujú na plánovanú výmenu dohodnutú s radikálnym hnutím Hamas za prepustenie zajatého izraelského vojaka Gilada Šalita, ktorý je v zajatí v Gaze už piaty rok. Výmena je naplánovaná na utorok.
Väzni sa najprv majú podrobiť kontrolám vo väznici Keciot blízko hraníc s Egyptom, ako aj v komplexe Šaron v strednej časti Izraela, uviedla agentúra DPA.
Tí Palestínčania, ktorí sa v rámci výmeny s Hamasom vrátia do pásma Gazy, pôjdu najprv do Egypta, odkiaľ sa do enklávy dostanú cez hraničný priechod Rafah.
Izraelská väzenská služba zverejnila v noci nadnes na svojej webovej stránke zoznam väzňov, ktorí majú byť v utorok prepustení výmenou za Šalita.
Zoznam väzňov
Medzi známymi menami je napríklad Ahlam Tamimiová, bývalá reportérka miestnej televíznej stanice, ktorá sa pridala k ozbrojenému krídlu Hamasu.
Dostala 16 doživotných trestov (zratúvajú sa) za to, že pomáhala vybrať miesta pre samovražedné útoky a v roku 2001 dopravila bombových atentátnikov do pizzerie v Jeruzaleme, kde zabili 15 ľudí.
Ďalším prepusteným má byť vodca elitnej bojovej jednotky Hamasu nazvanej "101", Muhammad Šarátha, ktorý v roku 1989 uniesol dvoch izraelských vojakov. Obaja boli zabití. Bol odsúdený v roku 1989 k trom doživotným trestom a separátnemu 30-ročnému väzeniu.
Tisíc väzňov za vojaka
Repatriácia zajatých vojakov, živých či mŕtvych, je srdcovou záležitosťou Izraelčanov, ktorí takmer všetci slúžili v armáde a považujú ich návrat za svätú povinnosť. Obávajú sa však prepustenia odsúdených zabijakov na slobodu.
Podľa dohody má Izrael v dvoch etapách prepustiť dovedna 1027 Palestínčanov. Prvú skupinu predstavujúcu 45% mužov a 27 žien pred a druhú - ďalších 450 väzňov, po tom, čo palestínska strana prepustí Šalita.
Niektorí z väzňov, pochádzajúcich zo Západného brehu, budú deportovaní do pásma Gazy a ďalší väzni budú musieť odísť do exilu v zahraničí.
Izraelského vojaka zajali militanti podporovaní Hamasom pri cezhraničnom útoku v roku 2006.
Zoznam väzňov zverejnili, aby sa občania proti rozhodnutiu o prepustení toho-ktorého militanta mohli odvolať. Tento krok má však hlavne symbolický význam. Medzi prepustenými Palestínčanmi sú aj vrahovia a osoby, ktoré plánovali samovražedné bombové útoky.
Prípravy na výmenu izraelského vojaka Gilada Šalita za vyše tisíc Palestínčanov uväznených v Izraeli prebiehali v sobotu v Káhire.
Na rokovaniach sprostredkovaných Egyptom hovorili vyslanci Izraela a radikálneho hnutia Hamas o technických detailoch dohody, informovali panarabské noviny al-Haját.
Pripravuje sa aj Káhira
Predstaviteľ Hamasu dnes pre izraelský rozhlas povedal, že vojaka uneseného pred piatimi rokmi odovzdajú na hraničnom priechode Rafah medzi Egyptom a pásmom Gazy, keď Izrael prepustí prvú skupinu približne 450 palestínskych väzňov. Šalita majú podľa neho odovzdať egyptským úradom, nie Červenému krížu.
Do Káhiry podľa správ už pred dvoma dňami pricestoval exilový šéf Hamasu Chálid Mašál.
Podľa novín al-Haját by sa mohol v egyptskej metropole v stredu stretnúť s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom, lídrom umierneného Fatahu.
Vzťah oboch dominantných palestínskych hnutí je zložitý. Dohoda o zmierení, ktorú dosiahli v máji, dosiaľ neviedla k vytvoreniu vlády národnej jednoty.
Zdroj: DPA