MOGADIŠO. Najvyšší predstavitelia kenskej bezpečnosti dnes vyhlásili, že vládne jednotky budú prenasledovať somálskych militantov aj na územie Somálska. Reagovali na nedávnu sériu útokov, pri ktorých ozbrojenci zo skupiny aš-Šabáb od septembra zabili jedného Brita a uniesli štyri Európanky.
"Po prvý raz je naša krajina ohrozovaná najvyššou úrovňou terorizmu," vyhlásil minister pre vnútornú bezpečnosť George Saitoti v reakcii na štvrtkový únos dvoch Španielok z organizácie Lekári bez hraníc (MSF). Militanti predtým uniesli jednu Britku a jednu Francúzsku.
Zmena v prenasledovaní
Plán prenasledovať militantov na územie Somálska signalizuje veľkú zmenu v prístupe Kene k bezpečnostným hrozbám, ktoré predstavuje susedný štát. Kým Uganda a Burundi do Somálska vyslali tisícky vojakov na boj proti militantom z aš-Šabáb, Keňa sa do boja aktívne nezapojila.
Militanti vlani v Ugande uskutočnili jeden veľký samovražedný útok, pri ktorom zahynulo 76 ľudí. Rozhodnutie Kene zvýšiť vojenskú angažovanosť proti aš-Šabáb môže znamenať viac útokov na jej území.
Unesené Španielky pôsobili v tábore Dadaab v rámci organizácie Lekári bez hraníc (MSF). Rozsiahly komplex, ležiaci 80 kilometrov od hraníc so Somálskom, poskytuje prístrešie pre viac ako 450.000 somálskych utečencov. Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) v reakcii na únos oznámil, že výrazne obmedzil svoju činnosť v krajine.
Saitoti vyhlásil, že v reakcii na únos Keňa uzavrie hranice so Somálskom, odkiaľ ľudia utekajú pred konfliktom a hladomorom.
Hovorca UNHCR však poznamenal, že hranice sú oficiálne uzatvorené už tri roky, takže nie je jasné, či vyhlásenie ministra signalizuje nový prístup zo strany vlády.
Al-Kájda rozdávala potraviny a peniaze
Teroristická organizácia al-Kájda venovala Somálsku potraviny, peniaze a oblečenie, čím verejne vyjadrila podporu somálskej teroristickej skupine aš-Šabáb.
Informovala o tom monitorovacia služba InterCenter, ktorá zverejnila fotografie zo slávnostnej ceremónie odovzdania pomoci. Al-Kájda sa takto snaží zabezpečiť si vyššiu popularitu medzi somálskym obyvateľstvom.
Veľkú časť Somálska postihol hladomor, dodávky humanitárnej pomoci sú však skoro nemožné pre zlú bezpečnostnú situáciu v krajine.
Islamistickí povstalci prepadávajú konvoje s pomocou, ktorú ukradnú. Pracovníkom humanitárnych agentúr sa vyhrážajú únosom.
Povstalci zo skupiny aš-Šabáb bojujú proti somálskej vláde už štyri roky. Pod kontrolou majú väčšinu krajiny, v auguste sa však prekvapivo stiahli z hlavného mesta Mogadišo. Začiatkom októbra sa prihlásili k teroristickému útoku, ktorý zabil v Mogadiše vyše 70 ľudí.