MADRID. Tisíce ľudí demonštrovali v sobotu v metropolách Európy i sveta proti kapitalizmu, ktorý priviedol milióny ľudí do biedy.
Protesty, inšpirované americkým hnutím Occupy Wall Street (Obsaďte Wall Street) a španielskym hnutím "rozhorčených" sa v metropole Talianska, Ríme, kde sa zišli desiatky tisíc ľudí, zvrhli v zrážky medzi ľavicovými extrémistami a políciou a vyžiadali si najmenej 70 zranených.
Stovky maskovaných anarchistov vyčíňali v centre meste v jednom z najhorších násilí, aké zažil Rím za dlhé roky. V centre metropoly na Via Cavour podpaľovali autá, vrátane jedného policajného, ktoré explodovali.
Policajtom sa našťastie zo zapáleného auta podarilo uniknúť. Inde v meste rozbíjali výkladné skrine obchodov a okná bánk bejzbalovými palicami. Jeden z demonštrantov prišiel o niekoľko prstov, keď mu v ruke vybuchla raketa.
Polícia použila slzný plyn a vodné delá, aby rozohnala militantných protestujúcich, ktorí hádzali kamene a zápalné fľaše, ale zrážky pokračovali až do noci.
More zástav a transparentov s nápismi, ktoré odsudzovali ekonomickú politiku ožobračujúcu najviac tých najchudobnejších, halil dym z dymovníc zapálených demonštrantami.
Mnohí z domácich obyvateľov a turistov hľadali bezpečie v hoteloch a kostoloch.
Takmer všade na svete dnes protestovali proti vláde politikov a bankárov.
Pozrite si fotogalériu >>
Talianske ministerstvo v plameňoch
Strety si vyžiadali najmenej 30 zranených policajtov, stovky násilných demonštrantov zadržali.
"Ľudia Európy: povstaňte!" uvádzal jeden z transparentov v Ríme. Niektorí pokojní demonštranti sa obrátili proti násilnej skupine a snažili sa ju zastaviť, uviedli miestne médiá.
Reportér AFP informoval, že zo strechy a okien neďalekej budovy ministerstva vnútra sa valil dym. S požiarom bojovali hasiči.
"Dnes je to len začiatok. Dúfame, že sa to zmení na globálne hnutie. Je nás veľa a chceme to isté," povedal jeden 24-ročný demonštrant. Protestujúci prišli do Ríma na asi 750 autobusoch a vlakmi z celej krajiny.
Polícia musela proti demonštrantom použiť slzotvorný plyn. - FOTO: TASR/AP
Protestovali v Bosne aj Madride
V portugalskom Lisabone sa na protestnom pochode zišlo vyše 20.000 ľudí a podobný počet ich demonštroval aj v druhom najväčšom portugalskom meste Oporto, dva dni po tom, ako vláda oznámila nový balík reštriktívnych opatrení.
Stovky ľudí prelomili policajný kordón okolo parlamentu v Lisabone a obsadili majestátne vstupné schody. "Tento dlh nie je náš!" a "Nie sme obchodný tovar v rukách bankárov. Už žiadne záchranné pôžičky pre banky!," skandovali.
Aj v centre Madridu, v Španielsku, protestovali tisíce ľudí proti vplyvu finančných trhov na politiku. Vyzývali na politické a sociálne zmeny pred budúcomesačnými všeobecnými voľbami v Španielsku.
Demonštrácie, zorganizované skupinou 15-M alebo "rozhorčenými", ako ich nazývajú, sa uskutočnili aj v desiatkach ďalších španielskych miest.
V Barcelone polícia odhadla počet účastníkov na 60.000. Španielska ministerka hospodárstva Elena Salgado v Paríži povedala, že niektoré z ich požiadaviek "môžu úrady zvážiť" pred voľbami, ktoré budú 20. novembra.
"Mladí ľudia majú právo byť rozhorčení...kým sa ich protesty nezvrhnú," vyhlásil dnes v Paríž guvernér talianskej centrálnej banky a budúci prezident Európskej centrálnej banky (ECD) Mario Draghi
Na protestnom pochode pred sídlom ECB v nemeckom Frankfurte nad Mohanom sa zišlo podľa polície asi 5000 protestujúcich proti globálnemu finančnému systému a vplyvu bánk. Ďalších asi 5000 ľudí pochodovalo podľa odhadu polície v Berlíne k sídlu kancelárky Angely Merkelovej.
V Londýne sa protestujúci, medzi ktorými bol aj zakladateľ Wikileaks Julian Assange, pripojili k akcii nazvanej "Obsaďte londýnsku burzu" (Occupy LSX). Na Facebooku sa k iniciatíve prihlásilo 15.000 ľudí, fyzicky ich však prišlo iba 5000.
V Bruseli, informovala belgická tlačová agentúra Belga, skandovali účastníci protestu heslo "My sme tých 99 percent" (mlčiacej väčšiny, ktorá najviac pocítila dopad krízy).
Stovky ľudí demonštrovali aj v Rakúsku. V Prahe sa na protestnom pochode pred burzou zúčastnilo okolo 200 ľudí.
Podobné akcie sa v sobotu uskutočnili aj v Tokiu, Sydney, juhoafrickom Johannesburgu, Durbane a Kapskom Meste, ako aj mnohých ďalších miestach. S príchodom noci v Európe sa protesty preniesli na americký kontinent.
Stovky ľudí vyšli do ulíc bosnianskej metropoly Sarajevo s portrétmi revolucionára Che Guevaru a starými komunistickými zástavami s nápisom "Smrť kapitalizmu, slobodu ľuďom".
New Yorku zatkli desiatky protestujúcich
Najmenej 74 ľudí zadržala v sobotu americká polícia počas demonštrácie proti kapitalizmu a vplyvu finančných inštitúcií v New Yorku.
Na proteste pod názvom "Okupujte Wall Street" sa zúčastnili tisíce demonštrantov. Išlo o súčasť celosvetovej protestnej akcie proti nadvláde kapitalizmu, sociálnej nerovnosti a vplyvu finančných inštitúcií, ktorá sa v sobotu konala v 951 mestách v 82 krajinách sveta.
K stretom s políciou došlo, keď sa newyorskí demonštranti snažili dostať na námestie Times Square a polícia sa ich snažila zatlačiť naspäť. Jedna žena pri tom utrpela zranenia hlavy pri páde na zem.