Predpokladá sa, že Líbya mala vo svojom arzenáli približne 20.000 takýchto rakie.
BRUSEL. Teroristi chcú získať časť z tisícov ručne odpaľovaných protivzdušných rakiet, ktoré sa stratili počas konfliktu v Líbyi. Táto otázka je prioritou pre vládu USA, informoval dnes námestník americkej ministerky zahraničných vecí pre politicko-vojenské vzťahy Andrew Shapiro.
Tieto rakety by podľa neho mohli predstavovať hrozbu pre civilné letectvo a možnosť, že ich prepašujú cez hranice, vyvoláva veľké znepokojenie. "Vieme, že teroristické skupiny vyjadrili záujem o získanie týchto zbraní," povedal Shapiro po stretnutí s predstaviteľmi EÚ a NATO v Bruseli.
Predpokladá sa, že Líbya mala vo svojom arzenáli približne 20.000 takýchto rakiet pred tým, ako v marci v severoafrickej krajine vypukla občianska vojna. Hoci mnohé boli zničené pri náletoch NATO, tisíce sa stratili, uviedol americký predstaviteľ. Ide prevažne o raketové systémy SA-7 sovietskej výroby s infračerveným navádzaním.
Ministerstvo zahraničných vecí USA vyslalo do Líbye 15 špecialistov, aby rakety vypátrali, a plánuje ich počet v blízkom čase zvýšiť na 50, dodal Shapiro s tým, že Spojené štáty na tento účel vyčlenili 30 miliónov dolárov (21,73 mil. eur).
Malé systémy SA-7, ktoré sa dajú ľahko ukryť, sú považované na dnešné armádne pomery za zastarané, môžu byť však hrozbou pre civilné lietadlá alebo vrtuľníky. Systémy vyvinuté v 60. rokoch vážia len 14 kilogramov, sú dlhé len 1,4 metra a môžu vystreliť rakety do výšky 3000 metrov, uviedla tlačová agentúra Associated Press.
Tisíce týchto zbraní boli použité pri vojnách na Blízkom východe, v Latinskej Amerike, v strednej Ázii a bývalej Juhoslávii. Útočníci nimi poškodili alebo zostrelili civilné, no aj vojenské lietadlá a helikoptéry v Afganistane a v Iraku.
Zdroj: AP