Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
PRAHA, BRATISLAVA. Tri krajiny Visegrádskej štvorky vydali včera z Prahy do Kyjeva jasný signál. Buď prepustíte Juliu Tymošenkovú na slobodu, alebo zabudnite na Európsku úniu.
Na stretnutí krajín V4 sa na tom zhodli premiéri Maďarska, Poľska aj Česka. Slovenská premiérka Iveta Radičová tam pre pád svojej vlády chýbala.
Pochybnosti o právnom štáte
„Podporujeme prozápadnú orientáciu a politiku Ukrajiny. Nevieme si však predstaviť, že by sme hladko ratifikovali asociačnú zmluvu EÚ s Ukrajinou, keď tam nefunguje právny štát a bývalá premiérka je väznená,“ vyhlásil český premiér Petr Nečas.
Podľa agentúry ČTK tiež vyslovil pochybnosti, do akej miery sa na Ukrajine dodržiavajú základné občianske a ľudské práva.
Česko má k ukrajinským záležitostiam pomerne blízko. O osud Tymošenkovej sa zaujímal prezident Václav Klaus, azyl v Česku našiel bývalý minister hospodárstva Bohdan Danylyšin, pôsobiaci práve vo vláde Julie Tymošenkovej.
Ukrajinská spiatočka
K tvrdej kritike sa pridal aj poľský premiér Donald Tusk. „Kým bývalá premiérka sedí vo väzení, ťažko hovoriť o plnení európskych štandardov zo strany Ukrajiny,“ povedal Tusk.
"V tejto záležitosti budeme dôslední, pretože nás k tomu zaväzujú dejiny našich národov," dodal Tusk.
Tymošenkovú odsúdil kyjevský súd tento utorok na sedem rokov väzenia za porušenie právomocí pri dohode o dovoze plynu s ruským premiérom Vladimirom Putinom a Gazpromom v roku 2009.
Bývalý český premiér Mirek Topolánek, ktorý v tom čase predsedal Európskej únii, pritom tvrdí, že práve vďaka nej sa podarilo ukončiť plynovú krízu, ktorú pocítilo aj Slovensko.
Ukrajinský parlament už budúci týždeň chystá zmenu Trestného zákonníka z komunistických čias tak, aby umožnil prepustenie Tymošenkovej na slobodu.