Tchaj-pej 5. júna (TASR) - Taiwan stále dúfa, že si udrží svoje diplomatické vzťahy s Macedónskom, avšak je pripravený na to najhoršie. Ako povedal taiwanský premiér Čchang Čchun-siung, "vážime si vzťahy s Macedónskom a urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme ich zachovali." Dodal však, že Taiwan si aj napriek nepriaznivému vývoju musí "zachovať svoju hrdosť a národnú integritu."
"Aj keď sú všetky informácie v náš neprospech, naše veľvyslanectvo (v Skopje) bude pokračovať v monitorovaní vývoja. Budeme sa usilovať zachovať vzťahy do poslednej sekundy," povedala hovorkyňa taiwanského ministerstva zahraničných vecí Čchang Siao-jüe.
Reagovala tak na návrh zákonodarcov, že keďže Macedónsko čoskoro obnoví styky s Čínou a preruší ich s Taiwanom, Taiwan by mal prerušiť vťahy so Skopje ako prvý, aby si zachoval tvár.
Na otázku, či Taiwan už zastavil finančnú pomoc pre Macedónsko, hovorkyňa uviedla, že Tchaj-pej "veľmi pozorne sleduje vývoj a bez ohľadu na to, ako sa situácia nakoniec vyvinie, vypracovali sme všetky potrebné protiopatrenia, ktoré oznámime vo vhodnom čase."
Macedónsko je okrem Vatikánu jedinou európskou krajinou, ktorá má diplomatické styky s Taiwanom. Skopje prerušilo styky s Pekingom a uznalo Taiwan v roku 1999 výmenou za lukratívnu dohodu o investovaní.
Čína sa však rozhnevala a využila svoje právo veta na pôde Bezpečnostnej rady OSN, keď sa rozhodovalo o udržaní mierovej misie OSN v Macedónsku.
Macedónsko však vzhľadom na svoje nedávne problémy s albánskymi separatistami a situáciou blízkou vojnovému stavu potrebuje podporu Číny ako stáleho člena BR OSN, a preto sa rozhodlo prerušiť styky s Tchaj-pejom a obnoviť prerušené diplomatické vzťahy Pekingom.
Taiwanské médiá pozorne sledujú vývoj v Macedónsku a s napätím očakávajú dnešné zasadanie vlády v Skopje, na ktorom podľa nich môže padnúť konečné rozhodnutie. Podľa taiwanskej tlačovej agentúry sa macedónsky kabinet bude namiesto hlasovania usilovať o dosiahnutie konsenzu v otázke obnovenia vzťahov s Čínou.
Prípadná strata vzťahov Tchajpeja s Macedónskom bude prvým neúspechom diplomacie administratívy taiwanského prezidenta Čchen Šuej-piena, ktorý sa ujal úradu v máji minulého roku v rámci prvého demokratického prechodu k moci v tomto ostrovnom štáte.
Po návrate zo 16-dňovej cesty po krajinách Latinskej Ameriky Čchen odmietol obvinenia, že Taiwan využíva svoje bohatstvo, aby si v rámci svojej diplomatickej vojny s Čínou kupoval priateľov a vplyv po celom svete.
Cieľom úsilia macedónskej vlády je zachovať si obchodné vzťahy s Taiwanom a diplomatické styky s Pekingom. Taiwan však túto možnosť odmietol a zdôraznil, že neprijme nič bez diplomatických vzťahov.