VARŠAVA. Líder novej poľskej ultraliberálnej strany Janusz Palikot vyzval na odstránenie dreveného kríža zo snemovne národného parlamentu.
Jeho žiadosť vyvolala odmietavé reakcie opozičnej konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť, ale aj premiéra a šéfa vládnucej Občianskej platformy Donalda Tuska.
Palikot, ktorého hnutie prekvapivo skončilo v nedeľňajších voľbách na treťom mieste, chce odstrániť kresťanský symbol zo zákonodarného zboru v rámci svojej snahy znížiť vplyv rímskokatolíckej cirkvi v Poľsku.
Hnutie Palikota poburuje konzervatívcov
Cirkev má u mnohých Poliakov vysoký kredit za svoju úlohu pri zvrhnutí komunizmu pred dvoma desaťročiami. Narastajúci počet mladých Poliakov však odmieta jej dosah na politiku a každodenný život.
"Rešpektujeme náboženský charakter kríža. Preto by nemal byť zaťahovaný do politických sporov a visieť v parlamente," vyhlásil Palikot.
Hnutie na podporu Palikota pobúrilo mnohých konzervatívnych Poliakov svojou podporou vykonávania potratov, práv gejov a legalizácie marihuany.
Medzi jeho 40 novozvolenými poslancami je prvý poľský transsexuál a prvý neskrývaný homosexuál.
Tusk kritizuje: Začínate vojnu o kríž
Tusk, ktorého liberálno-konzervatívna strana vyhrala voľby druhýkrát po sebe, Palikota, bývalého spolustraníka, kritizoval.
"Ich výzvy na priateľskú krajinu sú výsmechom, keď svoje prvé vystúpenie v parlamente začínajú vojnou o kríž," povedal Tusk.
Kríž visí nad vstupom do snemovne od roku 1997, keď ho tam umiestnili dvaja konzervatívni politici.
Šéf strany Právo a spravodlivosť Jaroslaw Kaczynski obhajoval kríž ako symbol poľskej histórie a kultúry spätej s kresťanstvom.