BERLÍN, BRATISLAVA. Už niekoľko minút po hlasovaní v slovenskom parlamente informovali spravodajské portály a agentúry, že Bratislava ako posledná euroval schválila.
„Na druhý pokus to klaplo,“ napísal dokonca ženský online magazín Frauen Zimmer. Všetci ocenili, že zvýšenie eurovalu má súhlas všetkých štátov eurozóny.
Šéf Európskej komisie José Manuel Barroso Slovensku zagratuloval. „Je to veľmi dôležité rozhodnutie pre celú Európu,“ povedal na tlačovke v Sofii.
Vo vyhlásení uviedol, že EFSF je „silnejší a flexibilnejší nástroj na ochranu finančnej stability v eurozóne“. Vyzval na to, aby v budúcnosti eurozóna postupovala pri schvaľovaní efektívnejšie.
„Európa jednoznačne ukázala, že má finančné a politické schopnosti, aby zachovala stabilitu spoločnej meny,“ povedal pre Le Monde francúzsky minister pre európske záležitosti Jean Leonetti.
Slovenské áno ocenili všetky médiá. „Môže si vydýchnuť aj kancelárka Merkelová. Ona a francúzsky prezident Sarkozy zásadne pripravili rozšírenie eurovalu. NIE z Bratislavy mohlo vyvolať nové turbulencie na finančných trhoch. Teraz vládne (prvýkrát) pokoj,“ napísal najčítanejší bulvárny nemecký denník Bild.
Svet sa o nás zaujímal už menej
Európske médiá však po prvom dramatickom odmietnutí eurovalu na Slovensku venujú jeho schváleniu už menší priestor, keďže takýto krok sa očakával.
"Slováci posvätili rozšírenie eurofondu, Sulík sa obráti na Ústavný súd," píše český spravodajský server idnes.cz. Konštatuje pritom, že Slovensko pri rozšírení Európskeho fondu finančnej stability ako posledný štát eurozóny "prestalo napínať Európu".
Keďže investori tento vývoj predpokladali, euro i akcie v stredu posilňovali.
Idnes.cz si pritom všíma vyhlásenie šéfa SaS Richarda Sulíka, že jeho strana napadne rozhodnutie na Ústavnom súde.
Ratifikáciu posilnenia záchranného fondu eurozóny v Bratislave zaznamenala v rámci bleskových správ britská BBC.
Europeanvoice si všíma Dzurindu
Pripomína pritom, že k schváleniu došlo po odhlasovaní predčasných parlamentných volieb, čo bola kľúčová požiadavka opozičného Smeru.
"Mnohí Slováci cítia, že ich krajina - druhá najchudobnejšia v eurozóne - by nemala finančne pomáhať krajinám ako Grécko," dodáva BBC.
Portál europeanvoice.com v podtitule napísal, že Opozičná strana po páde vlády súhlasila s EFSF.
Všíma si tiež, že rokovania za vládne strany viedol radšej minister zahraničných vecí a šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda, a nie premiérka Iveta Radičová.
Schválenie posilnenia eurovalu Slovenskom zaznamenali aj americké médiá ako Wall Street Jornal, či Washington Post.
Autor: mim, ela