Harare 23. júla (TASR) - Príčinami krízy, v ktorej sa ocitla africká krajina Zimbabwe, sú pokračujúce machinácie Veľkej Británie a dlhotrvajúce sucho, vyhlásil dnes v prejave k národu zimbabwiansky prezident Robert Mugabe. Jeho prejav v parlamente opoziční poslanci bojkotovali.
Prezident priznal, že hladu alebo kritickému nedostatku potravín čelí 6,1 milióna Zimbabwčanov, čo je polovica obyvateľstva krajiny. V 50-minútovom prejave však odmietol podmienky stanovené OSN, aby Zimbabwe pristúpilo k ekonomickým reformám a začalo rešpektovať ľudské práva výmenou za potravinovú pomoc. Mugabe tieto podmienky označil za zásah do vnútorných záležitostí a odsúdil darcovské štáty za zneužívanie katastrofálnej situácie v Zimbabwe na "nekalé ciele".
Západné humanitárne organizácie reagujú na žiadosti Zimbabwe o poskytnutie humanitárnej pomoci veľmi opatrne z obavy pred jej zneužitím na politické ciele, keď sa údajne distribuuje v prvom rade Mugabeho prívržencom. Podľa OSN Zimbabwe akútne potrebuje 1,3 milióna ton potravín.
Veľká Británia dnes Mugabeho obvinenia odmietla. Minister zahraničných vecí Jack Straw v reakcii zdôraznil, že príčinou potravinovej krízy v Zimbabwe nie je sucho alebo Veľká Británia, ale Mugabeho režim. Straw uznal, že krízu čiastočne spôsobilo aj dlhodobé sucho vo východnej Afrike, ktorého dôsledky však znásobili kroky Mugabeho vlády.
Táto slovná prestrelka medzi Londýnom a Harare nasleduje po pondelňajšom rozhodnutí ministrov zahraničných vecí členských krajín Európskej únie pridať na "čierny zoznam" mená ďalších 52 predstaviteľov Zimbabwe, pre ktorých platí zákaz udelenia víz pre cesty do EÚ a zmrazenie bankových kont v zahraničí. Únia tak rozšírila svoje cielené sankcie proti Mugabeho režimu, ktoré uvalila v polovici februára.
EÚ pod vedením Británie, bývalej koloniálnej veľmoci Zimbabwe, zaviedla cielené sankcie proti Mugabeho režimu pred marcovými prezidentskými voľbami, ktoré prezident vyhral za rozsiahlych obvinení z manipulácií. Sankcie obsahovali zákaz predaja a dodávok zbraní a zariadenia s možným využitím na represie v krajine.
1 3 4 20 pel ed