Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
VARŠAVA, BRATISLAVA. Poliaci prvýkrát od pádu komunizmu nezvolili zmenu. Poľsko povedie po nedeľňajších parlamentných voľbách Občianska platforma (PO) na čele s premiérom Donaldom Tuskom.
Neoficiálne výsledky, oficiálne budú známe dnes, dokonca naznačujú, že mu bude stačiť doterajší koaličný partner ľudovci (PSL).
Fakty
Výsledky volieb
Občianska platforma –
39,2 percent.Právo a spravodlivosť –
29,9 percenta.Hnutie Palikota –
10 percent.Poľská ľudová strana –
8,4 percenta.Zväz demokratickej ľavice – 8,3 percenta.
Tuskovi pomohla kríza
„Je to významný úspech vládnej strany. Napriek veľmi dobrej kampani Práva a spravodlivosti zvíťazil rozum voličov,“ hovorí sociológ Ireneusz Krzemiński z Varšavskej univerzity.
Tusk mnohých voličov sklamal, keď neurobil reformy, ktoré sľuboval, ale na politickej scéne momentálne nemá alternatívu.
V nedeľu získala jeho strana 39 percent a nechala za sebou hlavného rivala Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslawa Kaczyńského o deväť percent.
Tusk ťažil z toho, že Poľsko azda ako jedinú krajinu v Európe nepostihla ekonomická kríza a ešte rok nepostihne, kedže ekonomiku ťahajú investície spojené s budúcoročnými majstrovstvami Európy vo futbale.
Poľsko zostalo v našej dimenzii, píše Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
A v zahraničnej a bezpečnostnej politike sa premiérovi darilo. Stiahol vojakov z Iraku a zlepšil vzťahy s dvoma veľkými susedmi - Nemeckom a Ruskom.
Vyšiel mu aj risk, keď nechal parlamentné voľby vyhlásiť uprostred predsedníctva Európskej únii. „Voliči potvrdili, že posledné štyri roky mali zmysel. Tie ďalšie štyri budú ešte zložitejšie,“ povedal Tusk.
Kaczyński nekončí
Tuskovým tvrdým oponentom ostáva na ďalšie štyri roky Jaroslaw Kaczyński na čele najsilnejšej opozičnej strany Právo a spravodlivosť (PiS). Napriek tomu, že Kaczyński vyšiel z volieb oslabený.
V nedeľu prehral šieste voľby za sebou - po dvoch parlamentných a prezidentských ešte troje regionálnych. Odstúpiť sa nechystá, hoci to sám v roku 2008 sľúbil.
„Do tretice všetko dobré. Obávam sa, že dve prehry stačia, lebo keby sme v roku 2011 prehrali, tak, samozrejme, prenechám miesto mladším,“ povedal vtedy Kaczyński na univerzite v Lubline.
Politológovia tvrdia, že to nie je koniec jeho éry. „Pre Kaczynského to bude pomalý koniec, ale on neodstúpi. Strana sa bude zmenšovať, ale Kaczynski stále bude stotožnením hodnôt, ktoré sú pre Poliakov dôležité,“ hovorí Krzemiński.
Výsledok strany hodnotí ako prehru, ale aj ako výhru, kedže Kaczyńského stále podporuje tretina voličov. „Jeho budú voliči voliť vždy, nech sa deje, čo sa deje. Tých 20 – 25 percent za ním bude stáť,“ hovorí politológ Piotr Bajda.
Čo bude s Palikotom?
Všetci čakajú na to, čo bude s novým proticirkevným Hnutím Palikota, ktoré sa stalo najväčším prekvapením volieb, keď skončilo ako tretia najsilnejšia strana v parlamente. A ako bude Tuskovi komplikovať vládu jeho bývalý poslanec Janusz Palikot.
Ten pred voľbami vydal knihu, v ktorej kritizoval fungovanie Občianskej platformy.
Najväčšie prekvapenie: Hnutie Palikota je tretie
Zámožný podnikateľ a kritik cirkvi dostane do Sejmu transsexuálov a gejov. Program nemá.
VARŠAVA, BRATISLAVA. Volia ho hlavne muži (63 percent) vo veku od 18 do 39 rokov (63 percent), ktorí majú maturitu, bývajú vo veľkých mestách a v posledných voľbách nemali nič spoločné s konzervatívnou opozičnou stranou Jaroslawa Kaczyńského.
Až 47 percent voličov proticirkevného Hnutia Palikota volilo doteraz liberálnu Občiansku platformu Donalda Tuska a v prezidentských voľbách dali hlas Bronislawowi Komorowskému (66 percent).
Ich hlasy dostali novú stranu za jeden rok z nuly na desať percent, čo znamená, že sú treťou najsilnejšou stranou v poľskom Sejme.
Zdaníme kňazov
Na poľské pomery je to revolúcia. V krajine, kde sa ku katolíckej viere hlási 90 percent Poliakov, uspela strana, ktorá chce zdaniť kňazov, legalizovať mäkké drogy, povoliť potraty a eutanáziu. V novom parlamente tak bude prvýkrát sedieť transsexuálna poslankyňa alebo gej z Gdanska.
„Je to nádej pre milióny občanov, ktorí chcú svetský a občiansky štát,“ odkázal im po voľbách Janusz Palikot.
Väčšina Poliakov volila hnutie bývalého poslanca Občianskej platformy a podnikateľa Janusza Palikota na protest. Hnevá ich, ako nefunguje štát a jeho inštitúcie. Veria, že nová strana prinesie zmenu.
Politológovia sú skeptickí. „Je to strana bez programu, plná ľudí nespokojných s terajšou politikou, z ktorých mnohých nepozná ani sám Palikot,“ hovorí sociológ Ireneusz Krzemiński z Varšavskej univerzity.
Až príliš rôznorodá strana
Sú to feministky, gejovia i transsexuáli vedľa študentov či podnikateľov. Palikot by mohol skončiť vo vláde i v opozícii, čaká sa na konečné výsledky volieb.
„Neviem si predstaviť, že by vytvorili koalíciu s Tuskovou stranou, ktorú v kampani tak kritizoval. Ale, ak by sa tak stalo, mohol by ho čakať scenár Sebaobrany zosnulého populistu Leppera - Občianska platforma by ich zničila,“ hovorí Krzemiński.
Miriam Zsilleová, Malgorzata Wojcieszyńská
Šéf ľavičiarov po fiasku končí
Najhorší výsledok postkomunistov ukončil éru mladého predsedu Napieralského.
VARŠAVA, BRATISLAVA. Postkomunistický Zväz demokratickej ľavice (SLD) získal v nedeľu osem percent hlasov, čo je najhorší výsledok strany. Jej predseda Grzegorz Napieralski preto v pondeok odstúpil.
V minuloročných prezidentských voľbách 37-ročný politik zažiaril, keď s takmer 14 percentami skončil ako tretí. Strane to nepomohlo.
„Všetci, ktorí sa minulý rok rozhodli voliť Napieralského, vtedy jediného necirkevného kandidáta v prezidenských voľbách, teraz prešli k Januszovi Palikotovi. Je to najhorší výsledok postkomunistického zoskupenia po 1989 roku,“ povedal pre agentúru PAP politológ Artur Wołek z Gdanskej univerzity.
Znepokojený výsledkami strany bol aj jej najúspešnejší politik a bývalý prezident Aleksander Kwasniewski.
„Keď SLD nenájde programovú koncepciu a novú energiu, môžu to byť posledné voľby, po ktorých sa SLD dostala do parlamentu,“ povedal pre televíziu TVN 24.
Malgorzata Wojcieszyńská