VARŠAVA, BRATISLAVA. Vládna strana poľského premiéra Donalda Tuska zvíťazila vo voľbách s pohodlným náskokom pred konzervatívnou nacionalistickou opozíciou.
Vyplýva to z exit pollu, ktorý bezprostredne po uzavretí volebných miestností zverejnila poľská štátna televízia.
Tuskova stredopravá proeurópska Občianska platforma by mala získať 39,6 percenta hlasov. Jej hlavný súper - Právo a spravodlivosť vedená expremiérom Kaczynským zaznamenala len 30,1-percentnú podporu.
Z prvých odhadov volebných výsledkov tiež vyplýva, že Tuskova strana bude schopná zostaviť budúcu vládu s jej súčasným koaličným partnerom Poľskou ľudovou stranou (PSL).
Obe strany by spoločne mohli obsadiť 239 kresiel v 450-člennej dolnej komore poľského parlamentu.
Premiér Tusk na základe zverejnených odhadov ihneď deklaroval volebné víťazstvo. Oficiálne výsledky sa očakávajú v pondelok.
Pred štyrmi rokmi čakali Poliaci v dlhých radoch pred volebnými miestnosťami, aby volili proti vtedajšej vláde Jaroslawa Kaczyńského.
Hlasovanie museli o tri hodiny predĺžiť a volebná účasť bola rekordná - hlas odovzdalo takmer 54 percent voličov, najviac od roku 1991.
V nedeľu sa Poliakom voliť nechcelo. Aj preto politici ešte vo volebných miestnostiach mobilizovali.
„Ľudia, ktorí nebudú voliť, nech neskôr od štátu nič neočakávajú,“ povedal po odovzdaní hlasu Wladyslaw Bartoszewski, štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a veľká autorita Poľska.
Kaczyński ako Orbán
Poliaci nevedeli do poslednej chvíle, komu dať hlas. „Pred štyrmi rokmi som volila proti niekomu, ale teraz neviem, za koho voliť,“ povedala pani Agnieszka z Varšavy. Vládna Občianska platforma (PO) premiéra Donalda Tuska ju sklamala a podľa prieskumu aj väčšinu Poliakov.
Odložila reformu školstva, s reformou zdravotníctva začala len tento rok v marci a namiesto sľubovaného zníženia daní musela pre krízu zvýšiť DPH.
To neznamená, že Poliaci chcú voliť stranu Jaroslawa Kaczyńského.
„Tejto strane ide najmä o moc podľa vzoru Viktora Orbána. Neponúka reformy, ak by sa dostala k moci, chce hlavne pomstu za leteckú tragédiu pri Smolensku. Čakal by nás scenár ako na Ukrajine, kde súdia expremiérku Tymošenkovú,“ tvrdí politológ Piotr Bajda.
Predvolebné prieskumy verejnej mienky predpovedali, že strana Donalda Tuska by mohla prvýkrát od pádu komunizmu vyhrať druhé voľby po sebe.
Ani Občianska platforma, ani opozičné Právo a spravodlivosť by však v prípade výhry nemali väčšinu a potrebujú jedného až dvoch koaličných partnerov.
Ľudovci budú vo vláde, nech vyhrá ktokoľvek
Preto mnohí Poliaci volili tie menšie strany, ktoré by mohli rozhodnúť. „Dali sme hlas novej strane Hnutie Palikota, aby sa mohli dostať do koalície a oslabiť vplyv ostatných strán. Páči sa nám ich kritika cirkvi,“ povedali manželia Magda a Tomek, ktorí volili v Bratislave, kde žijú sedem rokov.
Pán Andrzej z Varšavy volil z rovnakých pohnútok Zväz demokratickej ľavice (SLD). Tieto dve strany sa v prieskumoch bili o tretiu priečku.
Poslednou z menších strán, ktoré by sa mali dostať do parlamentu sú ľudovci (PSL), ktorí boli doteraz takmer vo všetkých vládach.
Ľudovci do vlády
Ako prvá strana po páde komunizmu ponúkla miesto na kandidátke 14 Poliakom žijúcim v zahraničí. Ako jediný mimo Európy kandidoval Sylwester Skóra. "Myslím si, že Poľsku bude vládnuť trojkoalícia, a PSL bude vo vláde bez ohľadu na to, kto vyhrá," hovorí Skóra, ktorý vedie 21 rokov v Chicagu rozhlasovú reláciu o Poľsku.
Všetci odborníci sa zhodli na tom, že povolebné koaličné rokovania budú zložité. A to v čase, keď Poľsko predsedá Európskej únii a ako krajina, ktorá nie je v eurozóne, sa snaží riešiť najvážnejšiu krízu v histórii spoločenstva.