BUDAPEŠŤ. Egoistická politika jednej strany v SR v súvislosti s prijatím rozhodnutia o eurovale škodí Slovensku i regiónu, povedal dnes v Budapešti prezident SR Ivan Gašparovič v prejave na konferencii Ekonomický potenciál a vyhliadky Strednej Európy na pôde budapeštianskej Korvínovej univerzity.
Najvyšší slovenský predstaviteľ na úvodnom podujatí summitu Vyšehradskej štvorky (V4) dodal, že aj vo vyšehradskom regióne ide o uvedomenie si zodpovednosti za spoločenstvo, v ktorom sme od seba vzájomne závislý.
"Musíme sa vyhnúť sociálnym otrasom, ktoré by mohli viesť k populistickým opatreniam a rastu nenávisti v regióne. To by spôsobilo devastačne na každého z nás. Tu určite hrá dobrá politika zásadnú úlohu. Preto v týchto dňoch v slovenskej politike v kontexte prípravy hlasovania o zvýšení eurovalu stále zdôrazňujem, že egoistická krátkozraká politika jednej strany, ktorá ignoruje strategický záujem krajiny, spojencov aj širšieho európskeho spoločenstva, je škodlivá pre záujmy i dôveryhodnosť krajiny a som presvedčený, že aj celého regiónu," konštatoval.
Šanca pre región
Gašparovič pripomenul, že krajiny V4 západným krajinám "akoby splývali v hmlistom priestore lacnej pracovnej sily a len odbytu spotrebného tovaru". Pozornosť zbystria iba vo chvíli, kedy z času na čas zaznie spoločný hlas V4.
V tomto vnímaní regiónu, ktoré Gašparovič Západu po 40-ročnom oddelení železnou oponou nezazlieva, existuje podľa neho i veľká šanca krajín V4, k čomu je však podľa jeho slov nutné väčšie zdravé politické sebavedomie.
Slovenský prezident vyzdvihol, že región krajín V4 je najdynamickejším regiónom Európskej únie. Za hlavnú ekonomickú hybnú silu označil konvergenciu ekonomík V4 s ekonomikou eurozóny. Geografická poloha a politická stabilita krajín štvorky sú podľa jeho slov prirodzenou hybnou silou regiónu.
Gašparovič v prejave kritizoval ekonómov a bankárov za to, že "trestuhodne zanedbali" otázku zadlženosti. Zdôraznil význam stability konsolidácie a udržateľného rozvoja, pričom podčiarkol dôležitosť zodpovednosti každého člena eurozóny za spoločenstvo, "ktorého sa dobrovoľne stal členom".
Prezident SR vyzval k definitívnemu prehodnoteniu financovania verejných výdavkov, prinajmenšom v členských krajinách eurozóny, k urýchleniu prípravy legislatívnych pravidiel pre riadny bankrot a k obnoveniu makroekonomickej stability. "Takýto scenár by bol najpriaznivejší pre všetky krajiny V4. Ide o solidaritu a zodpovednosť," dodal.
Najvyšší slovenský predstaviteľ sa vo svojom prejave dotkol aj otázky dôležitosti priateľského podnikania a ako príklad uviedol obuvnícku firmu Baťa, ktorá podľa jeho vyjadrenia napĺňala princípy sociálnej zodpovednosti firmy.
V4 ako symbol úspešnej politiky
Podľa slov maďarského prezidenta Pála Schmitta zoskupenie V4 je symbolom úspešnej politickej a hospodárskej premeny a oblasť strednej a východnej Európy môže byť pri riešení finančnej a hospodárskej krízy motorom obnovy.
"Celý kontinent môže byť hrdý na zmeny, ktoré sa udiali v uplynulých 20 rokoch v strednej Európe," konštatoval Schmitt, podľa ktorého Maďarsko trpí za nedávne nezodpovedné rozhodnutia obrovskou zadlženosťou. Preto je podľa neho mimoriadne dôležité, že nová maďarská ústava, ktorá začne platiť od januára budúceho roka, už obsahuje opatrenie zabraňujúce rastu zadlženia.
Český prezident Václav Klaus zdôraznil, že V4 je skupina spriatelených krajín s podobnou minulosťou, skupina geograficky blízkych krajín s podobnými záujmami, skupina, ktorá sa snaží svoje spoločné a podobné záujmy presadzovať v EÚ aj vo svete. Pripomenul, že V4 nie je byrokratický orgán, nemá úrad, nemá úradníkov, nemá budovu ani sekretariát.
Podľa Klausa nie je možné, aby politika "znásilňovala" ekonomické zákonitosti. Ako príklad uviedol vznik eurozóny, v ktorej následky takéhoto počínania dnes je možné vidieť veľmi jasne v dnešnej Európe.
Poľský prezident Bronislav Komorowski vyjadril presvedčenie, že kríza je takou vecou, ktorá občas napomáha hľadať originálne a odvážne riešenia. Pripomenul, že makroekonomické analýzy a predpovede pre roky 2011 a 2012 hovoria o tom, že krajiny V4 budú na čele pelotónu rozvoja. Ako podotkol, Poľsko má už dlhšiu dobu v ústave klauzulu, ktorá bráni rastu zadlženia štátu, pričom v krajinách eurozóny podobný krok zvažujú ešte iba teraz.
Komorowski ocenil kohéznu politiku EÚ, ktorá podľa jeho vyjadrenia veľmi pomáha v tom, aby región strednej Európy dohnal zaostávanie spôsobené 45 rokmi socializmu. Preto v nadchádzajúcom rozpočtovom období únie budú musieť trvať krajiny V4 na zachovaní princípu solidarity, poznamenal.
Schôdzka prezidentov krajín vyšehradského zoskupenia bude pokračovať v sobotu na Vyšehrade. Hovorca prezidenta SR Marek Trubač pre TASR uviedol, že I. Gašparovič sa dnes večer stretne na dvojstrannom rokovaní so svojím českým kolegom V. Klausom a zajtra ráno s maďarským prezidentom P. Schmittom.