Asadov režim tvrdí, že nebojuje proti demonštrantom, ale ozbrojeným teroristickým skupinám.
ŽENEVA. Sýrske bezpečnostné sily zabili dnes najmenej deväť ľudí a vyše 30 zranili pri ďalšom tvrdom zásahu voči prodemokratickým demonštrantom, ktorí protestovali na podporu opozičnej sýrskej národnej rady. Informovali o tom sýrski aktivisti.
Najmenej 25 ľudí zranili bezpečnostné sily v meste Homs, ktoré je tretím najväčším mestom Sýrie, informovala sýrska organizácia na ochranu ľudských, so sídlom v Londýne, nazvaná Syrian Observatory for Human Rights.
Prodemokratickí aktivisti zvolali na dnešok masové protestné akcie v celej krajine pod heslom: Sýrska národná rada je náš predstaviteľ.
Vznik prechodnej národnej rady v exile oficiálne oznámili v nedeľu v Turecku. Má byť strešnou koalíciou rozličných opozičných zoskupení, ktoré spojila požiadavka na ukončenie vlády prezidenta Bašára Asada.
Miestne koordinačné výbory združujúce opozičných aktivistov informovali, že sa dnes intenzívne strieľalo v dedine Džassim v juhosýrskej provincii Dará, kde sa povstanie proti Asadovej vláde v polovici marca začalo.
Televízia al-Džazíra medzičasom oznámila, že sýrske bezpečnostné sily použili "jedovatý plyn", aby rozohnali protestujúcich v oblasti Sabil v provincii Dará.
Aktivisti uviedli, že sýrski vojaci uzavreli kordónom mešity v niekoľkých častiach krajiny, aby zabránili protestom po dnešných modlitbách.
"Desiatky vojakov podporovaných tankami boli rozmiestnené pred mešitami v Rastáne," citovala jedného z aktivistov agentúra DPA. Hovoril o meste v centre krajiny, kde údajne počas týždňa vypukli zrážky medzi vojenskými silami a vojenskými zbehmi.
Overovanie správ prichádzajúcich zo Sýrie je zložité, pretože väčšina zahraničných médií a organizácií na ochranu ľudských práv nedostala povolenie k vstupu do krajiny.
Zoznam mŕtvych
Sýria predstaví Organizácii Spojených národov zoznam viac než 1 100 ľudí, ktorých počas pokračujúcich nepokojov v krajine údajne zabili teroristi. Informoval o tom v piatok zástupca ministra zahraničia.
"Sýria zápasí s teroristickými hrozbami," povedal Fajsál Mekdad v prejave k 47-člennej Rade OSN pre ľudské práva.
Okrem mŕtvych stovky nezvestných
"V najbližších dňoch dáme Úradu vysokého komisára pre ľudské práva zoznam mŕtvych - civilistov, policajtov - viac než 1 100 ľudí, ktorých zabili teroristi," povedal a podčiarkol reformy oznámené prezidentom Baššárom al-Asadom ako aj komunálne voľby, ktoré sa majú uskutočniť 12. decembra. Zároveň odmietol kritiku, ktorú obsahoval návrh rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktorý vyzýval na vyšetrenie porušovania ľudských práv v krajine.
Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva vo štvrtok oznámil, že počas pol roka trvajúcich protivládnych demonštrácií v Sýrii zahynulo už viac než 2 900 ľudí. Toto číslo môže však podľa jeho údajov ešte stúpnuť, pretože "o dosť viac ľudí" je hlásených nezvestných, pričom OSN sa momentálne snaží zistiť ich miesta pobytu.
Revolúcia proti režimu prezidenta Baššára al-Asada sa v Sýrii začala v polovici marca. Rusko a Čína v utorok vetovali rezolúciu, ktorá mala uvaliť sankcie na režim s cieľom donútiť ho zastaviť krvavé zásahy proti vlastnému obyvateľstvu. Asadov režim tvrdí, že bojuje proti "ozbrojeným teroristickým skupinám".
Medvedev: Sýrske vedenie musí uskutočniť reformy alebo odísť
Ruský prezident Dmitrij Medvedev dnes vyhlásil, že ak vedenie Sýrie nedokáže uskutočniť sľubované reformy, malo by sa vzdať moci. Informovala o tom ruská tlačová agentúra RIA Novosti.
Rusko, rovnako ako iné krajiny, má záujem o skoré ukončenie krviprelievania v Sýrii a dáva tento postoj najavo vláde v Damasku, zdôraznil Medvedev.
"Žiadame, aby sýrske vedenie vykonalo potrebné reformy. Ak nie je sýrske vedenie schopné uskutočniť takéto reformy, bude musieť odísť, toto rozhodnutie by však nemalo urobiť NATO alebo určité európske krajiny, mali by ho urobiť Sýrčania a vláda Sýrie," dodal ruský prezident.