Kábul 22. júla (TASR) - Spálením takmer 700 kilogramov makovíc na kábulskom futbalovom štadióne dnes afganská vláda demonštrovala odhodlanie vyčistiť od drog krajinu, odkiaľ pred dvoma rokmi pochádzalo 70 percent heroínu objaveného v západnej Európe.
Pálenie makovíc, suroviny na výrobu ópia a heroínu, bolo prvou akciou tohto druhu v metropole a prizeralo sa jej asi 200 divákov. Minister vnútra Tádž Muhammad Wardak, ktorý vo funkcii guvernéra provincie Paktíja zorganizoval dve pálenia drog, vyhlásil, že ničenie drog sa zopakuje po zhabaní ďalších kontrabandov. "Vláda Afganistanu nepripustí pestovanie maku, ani výrobu alebo pašovanie drog," vyhlásil pred malou skupinou oficiálnych predstaviteľov pred tým, ako 668 kilogramov makovíc v asi 20 vreciach uložených na hranici a poliatych leteckým benzínom zapálili.
Wardak oznámil, že makovice, z ktorých by sa dalo vyrobiť štvrť tony ópia, zhabali na trhovisku vo východnej provincii Nangarhár. Ďalšie makovice zhabali farmárom, ktorých však odškodnili, keďže rastliny zasadili ešte pred januárovým dekrétom, ktorý postavil pestovanie maku mimo zákona. V budúcnosti sa kompenzácie vyplácať nebudú, dodal minister. "Vláda je odhodlaná zastaviť obchodovanie s narkotikami," vyhlásil. Ako dodal, obchodníci s drogami budú potrestaní a všetky prevádzky na spracúvanie maku úrady vypátrajú a zničia.
Výkonný riaditeľ kancelárie OSN pre kontrolu drog a predchádzanie zločinu Antonio Costa zhabanie drog a ich spálenie označil za "úspech afganskej vlády".
Prezident Hamíd Karzaj v utorok otvorí konferenciu venovanú koordinácii protidrogových aktivít medzi medzinárodnými agentúrami a agentúrami afganskej vlády. Konferencia sa má sústrediť na úsilie o vykorenenie pestovania plodín pre výrobu narkotík, ako aj na spôsoby, ako pomôcť roľníkom zabezpečiť si živobytie inými spôsobmi. Témou konferencie bude aj problematika užívania drog Afgancami.
Pestovanie maku je v Afganistane jedným z mála odvetví, ktoré po minuloročnom zvrhnutí fundamentalistického hnutia Taliban zaznamenalo výrazný nárast. Taliban pred koncom svojej vlády zožal uznanie OSN za to, že prakticky zastavil výrobu ópia po tom, čo náboženský líder mulla Muhammad Umar vyhlásil drogy za "neislamské".
V správe OSN vydanej v októbri 2001 sa ako hlavné oblasti pestovania maku uvádzajú územia pod kontrolou protitalibanskej Severnej aliancie, ktorá Taliban zvrhla s pomocou spojeneckých náletov. V chaose, ktorý nasledoval po páde Talibanu, sa však poľnohospodári k pestovaniu maku rýchlo vrátili.
Samotný Afganistan nemá veľký problém s užívaním drog, humanitárne agentúry však poukazujú na zvyšovanie počtu závislých vo veľkom počte utečeneckých táborov, ktoré počas 23 rokoch afganských konfliktov vznikli v Pakistane a Iráne.
Trest za užívanie drog je v Afganistane 12 úderov bičom - v porovnaní so 60 údermi za pitie alkoholu. Mnohí afganskí vidiečania považujú fajčenie ópia alebo hašišu za prípustnú spoločenskú aktivitu.