Brusel 22. júla (TASR) - Ministri zahraničných vecí EÚ dnes varovali Izrael, aby sa zdržal "neospravedlniteľných deportácií" Palestínčanov a vyzvali vládu v Tel Avive, aby primeranými opatreniami prispela k reforme Palestínskej samosprávy.
V prvom rade ide o zrušenie všetkých blokád palestínskych území, stiahnutie izraelských jednotiek na pozície spred 28. septembra 2000, uvoľnenie zadržiavaných palestínskych príjmov z daní a ciel a zastavenie osídľovania palestínskych území.
"Sme proti kolektívnemu trestaniu," uviedol dánsky minister zahraničných vecí EÚ Per Stig Möller na margo izraelských plánov deportovať z územia na západnom brehu Jordánu do pásma Gazy príbuzných palestínskych militantov.
Ministri zároveň ostro odsúdili nedávne teroristické útoky palestínskych militantov na izraelských civilistov. Vyzvali Palestínsku samosprávu, aby vyvinula maximálne úsilie v boji proti terorizmu.
Šéfovia diplomacií pätnástky na poslednom rokovaní pred letnou prestávkou podporili závery minulotýždňového stretnutia tzv. kvarteta, ktoré tvoria EÚ, USA, Rusko a OSN. Zdôraznili potrebu súčasného pokroku v politických, ekonomických a bezpečnostných otázkach, nevyhnutnosť okamžitého zlepšenia humanitárnej situácie, usporiadania volieb na palestínskych územiach a zvolania medzinárodnej konferencie vo vhodnom termíne.
Ministri podčiarkli nutnosť vypracovať "cestovnú mapu" k dosiahnutiu stanoveného cieľa, ktorým je v priebehu troch rokov dospieť ku konečnému izraelsko-palestínskemu urovnaniu s dvoma štátmi, žijúcimi vedľa seba v mieri a bezpečnosti.
EÚ vyjadrila dnes veľké znepokojenie nad rastúcou potravinovou krízou a zhoršujúcou sa humanitárnou situáciou na juhu Afriky. Ministri priznali, že okrem už vyčlenených 130 miliónov eúr vo forme humanitárnej pomoci bude potrebné zo strany pätnástky ďalšie úsilie.
Vyjadrili znepokojenie nad niektorými politickými rozhodnutiami, ktoré krízu ešte zhoršili a vyzvali tamojšie krajiny, aby prispôsobili situácii svoju politiku.
Oblasti na juhu Afriky sú v posledných rokoch sužované suchom, ktoré v spojení s AIDS, záplavami a zlým administratívnym vedením spôsobilo potravinovú katastrofu. V centre humanitárnej katastrofy sú najmä Zimbabwe, Zambia, Svazijsko, Malawi a Lesotho. Medzi najviac ohrozené časti obyvateľstva patria deti a ženy.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed