MINSK. Parlament Bieloruska zakázal dnes tzv. "tiché" protesty proti zvyšovaniu cien, ktoré sa v uplynulých mesiacoch rozšírili po tejto bývalej sovietskej republike postihnutej finančnou krízou.
Bielorusko v snahe znížiť veľký deficit obchodnej bilancie pristúpilo v máji k 36-percentnej devalvácii meny, čo viedlo k prudkému zvyšovaniu cien a následným tisícovým demonštráciám.
Prezident Alexander Lukašenko, ktorý je pri moci od roku 1994, označil takéto zhromaždenia za súčasť snáh o zvrhnutie svojej vlády. Polícia demonštrácie pravidelne rozohnávala a zatkla stovky účastníkov.
Účasť na nepovolených protestných akciách je v Bielorusku nezákonná. Stovky zadržaných odsúdili na finančné pokuty alebo na tresty do dvoch týždňov väzenia.
Podľa novoschválených dodatkov zákona je oficiálne povolenie potrebné na každú "vopred dohodnutú masovú prítomnosť ľudí na verejnom priestranstve... zameranú na vykonávanie vopred dohodnutej činnosti alebo nečinnosti... s cieľom vyjadriť politické názory alebo protestovať," citovala agentúra Reuters.
Protestné akcie, zvyčajne koordinované cez sociálne siete, sa na rôznych miestach desaťmiliónovej krajiny počas leta konali najmenej raz za týždeň. Účastníci demonštrácií sa bez transparentov zišli na vopred dohodnutom mieste, kde len ticho stáli alebo tlieskali. Do septembra však tieto akcie zväčša ustali.
Bielorusko sa od Medzinárodného menového fondu (MMF) snaží získať pôžičku osem miliárd dolárov (šesť miliárd eur) na prekonanie krízy vyvolanej najmä štedrými vládnymi výdavkami pred prezidentskými voľbami konanými v decembri 2010.
Vo voľbách si Lukašenko zaistil štvrté funkčné obdobie. Západ hlasovanie označil za podvod a na Lukašenkovu vládu uvalil sankcie, čo mu môže sťažiť získanie medzinárodných pôžičiek.