BRUSEL.
O uznesení výboru pre životné prostredie Európskeho parlamentu TASR informovala jeho členka, poslankyňa EP Anna Záborská.
"Každý rok zomrie v Európe až 25 000 pacientov v dôsledku nákazy mikroorganizmami, ktoré sa stali odolnými voči liekom. Vo výbore pre životné prostredie Európskeho parlamentu sme preto schválili návrh uznesenia, v ktorom vyzývame komisiu, aby navrhla sériu účinných opatrení na úrovni Únie," povedala slovenská europoslankyňa.
Podľa prieskumov si až 53 percent Európanov myslí, že antibiotiká zabíjajú vírusy a takmer polovica z nich verí, že za pomoci antibiotík je možné vyliečiť aj chrípku a prechladnutie.
Aj to je jeden z dôvodov nadmerného užívania antibiotík, čo prispieva k zvyšovaniu odolnosti baktérií a vírusov voči antimikrobiálnym látkam.
Veľkým problémom je podľa europoslankyne Záborskej aj rozsiahle používanie antibiotík pri chove hospodárskych zvierat.
"Je bežná prax, že antibiotiká sa používajú nielen pri liečení chorých zvierat, ale podávajú sa aj preventívne. Preto v návrhu uznesenia žiadame oddelenie aktívnych zložiek a účinných látok, ktoré sa používajú pri liečení ľudí, od tých, ktoré obsahujú lieky určené pre zvieratá," povedala slovenská europoslankyňa.
Spoločná európska akcia v boji proti zvyšujúcej sa odolnosti škodlivých mikroorganizmov voči antibiotikám a iným antimakrobiálnym látkam je podľa Záborskej viac ako potrebná.
Patrí k nej aj fungujúci systém monitorovania rezistencie a súvisiacich infekcií, ale tiež spoločný výskum a vývoj nových liekov voči odolným mikroorganizmom.
"Prichádza chrípkové obdobie a preto by som chcela apelovať najmä na lekárov, aby predpisovali antibiotiká len vtedy, keď sú si istí diagnózou," dodala Záborská, ktorá ako lekárka sama dlhé roky pôsobila.