BRUSEL. V takmer všetkých európskych krajinách sú hrubé základné platy začínajúcich učiteľov nižšie ako národný hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa, pričom platy sa učiteľom v priebehu ich zamestnania nezvýšia až na zopár členských štátov ani na dvojnásobok.
To sú hlavné zistenia správy, ktorú Európska komisia zverejnila pri príležitosti Svetového dňa učiteľov, ktorý si svet pripomína práve dnes.
Správa, ktorú zostavila sieť Európskej komisie Eurydice porovnáva platy učiteľov vo verejnom sektore a riaditeľov škôl v 27 členských štátoch Únie, na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku a v Turecku.
Údaje vychádzajúce zo školského roka 2009/2010 sa vzťahujú na platy v inštitúciách predškolského až vyššieho stredného vzdelávania.
Šesť miliónov učiteľov Ak sa zohľadní úroveň platov a príplatkov, z dostupných údajov vyplýva, že najlepšie platení učitelia v Európskej únii sú v Luxembursku, Dánsku a Rakúsku.
Najhoršie zarábajú učitelia v Bulharsku a Rumunsku. V súčasnosti je v členských štátoch zamestnaných šesť miliónov učiteľov.
Zo správy komisie vyplýva, že na začiatku kariéry sú hrubé základné platy učiteľov nižšie ako národný HDP na obyvateľa vo všetkých krajinách okrem Nemecka, Španielska a Portugalska.
Len v troch krajinách (Cyprus, Portugalsko a Rumunsko) môžu učitelia v priebehu svojej kariéry dosiahnuť dvojnásobok základného platu. Ale aj v týchto krajinách trvá postup do najvyššej platovej triedy viac ako 20 rokov.
Vo väčšine európskych krajín sú k základnému platu navyše dostupné rôzne príplatky, ale iba v polovici štátov sa priznávajú osobitné príplatky za ďalšiu odbornú kvalifikáciu a výnimočnú kvalitu výučby.
Pomáhajú príplatky Skutočné platy učiteľov vrátane príplatkov sa v mnohých krajinách približujú k najvyššej skupine príjmov. Dôvodom je starnúca populácia učiteľov a príplatky, ktoré mnohí učitelia dostávajú.
Ročné čisté príjmy učiteľov v Dánsku (61 804 eur), Grécku (22 817 eur), Fínsku (44 775 eur) a Anglicku (35 580 eur) sú práve kvôli týmto príplatkom priemerne vyššie ako v najvyššej skupine príjmov.
Vo všeobecnosti si v roku 2009 učitelia v Európe kúpnu silu zachovali a v roku 2010 ovplyvnila hospodárska kríza ich platy len v niekoľkých krajinách (v Írsku, Grécku, Španielsku, Lotyšsku a Rumunsku).
V tom istom období stúpli platy učiteľom v Holandsku a Poľsku.
Viacero úsporných opatrení, ktoré boli prijaté nedávno alebo ktoré sa majú zaviesť v blízkej budúcnosti, môže v mnohých krajinách ovplyvniť učiteľské platy a celkové výdavky na vzdelávanie.