SME

Palestínčania zablokovali konvoj amerických diplomatov

Palestínčania sú sklamaní z toho, ako prezident Barack Obama pristupuje k snahám o mier na Blízkom východe.

Aktivisti pri vozidle s americkou delegáciou.Aktivisti pri vozidle s americkou delegáciou. (Zdroj: TASR/AP)

RAMALLÁH. Malý dav palestínskych demonštrantov v Predjordánsku zablokoval konvoj americkej diplomatickej delegácie.

Skupina skandovala "hanba vám" a jeden účastník protestnej akcie na vozidlá hodil topánku, čo je v arabskej kultúre veľmi urážlivé gesto.

Američania, vrátane zamestnancov konzulátu v Jeruzaleme, smerovali na recepciu v meste Ramalláh, ktorá mala potvrdiť kultúrne a vzdelávacie väzby s Palestínčanmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vzájomné vzťahy sa však v ostatnom čase zhoršili a Palestínčania sú sklamaní z toho, ako prezident Barack Obama pristupuje k snahám o mier na Blízkom východe.

SkryťVypnúť reklamu

Demonštrácia cez Facebook

Tvrdia, že nie je dostatočne prísny na Izrael a tiež ich nahneval postoj USA, ktoré vyhlásili, že v Bezpečnostnej rade OSN budú vetovať palestínsku žiadosť o plné členstvo v OSN.

Členovia Kongresu už pozastavili 200 miliónov dolárov (152 milión eur) finančnej pomoci pre Palestínčanov v snahe odradiť ich od plánov na prijatie do OSN.

Americkí predstavitelia naznačili, že pomoc môžu zastaviť úplne, ak budú vo svojich plánoch pokračovať. USA Palestínčanom poskytujú ročne približne pol miliardy dolárov (380 miliónov eur).

Aktivisti na demonštrácii zorganizovanej cez Facebook vyzvali na bojkot americkej recepcie.

Držali transparenty s nápismi "Nie americkým fondom," "Vetujte Ameriku," alebo "Obama, si krátkozraký."

SkryťVypnúť reklamu

Polícia po krátkom zdržaní konvoju uvoľnila cestu na recepciu, niektorí pozvaní Palestínčania však povedali, že demonštranti ich zastrašovali a účasť na poslednú chvíľu odriekli.

Chceli vyslať odkaz Amerike

Tamí Rafídiová, 35-ročná palestínska aktivistka, ktorá na americké štipendium študuje na Floride, povedala, že akcia mala vyslať odkaz Amerike.

"Nemôžete stáť proti našim národným ašpiráciám a nemôžete nás vydierať svojimi peniazmi," povedala.

USA podporujú myšlienku palestínskej nezávislosti, rovnako ako Izrael však tvrdia, že ju možno dosiahnuť len vzájomnými rokovaniami.

Mierové rozhovory sú však zablokované väčšinu uplynulých troch rokov a Palestínčania vyhlásili, že nemajú na výber, iba sa obrátiť na OSN.

Rokovania s Izraelom odmietajú, kým nezastaví budovanie židovských osád v Predjordánsku a východnom Jeruzaleme.

USA

Peter Tkačenko.

Americký prezident ukázal, že Amerika je slabšia, než si myslel on aj konkurenti.


1
Ilustračná fotografia.

USA uvalili sankcie v čase rozhovorov o jadrovom programe Teheránu.


TASR
Súvisiace témy: Izrael, Blízky východ
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 121
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 976
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 080
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 236
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 179
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 544
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 168
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 851
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu