ŠTRASBURG. Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (RE) udelilo Palestínskej národnej rade (PNR) štatút "partnera pre demokraciu".
Cieľom je posilnenie vzájomných vzťahov, a umožňuje tiež, aby sa partnerská inštitúcia podieľala na činnosti paneurópskeho spoločenstva, kde však nebude mať hlasovacie právo.
Ide len o druhý prípad, keď sa zhromaždenie rozhodlo pre takýto krok. Jediným ďalším partnerom s rovnakým štatútom je zatiaľ marocký parlament, ktorý ho získal v júni tohto roka.
Podľa vyhlásenia holandského senátora Tinyho Koxa Palestínčania nadštandardnými vzťahmi s RE získavajú "nové príležitosti".
Predseda PNR, ktorá je zákonodarným orgánom Organizácie pre oslobodenie Palestíny, Salím az-Zanún priznanie štatútu označil za "historický" krok.
Parlamentné zhromaždenie partnerstvo prehodnotí po dvoch rokoch, pričom si bude všímať správanie Palestínčanov vo viacerých oblastiach vrátane "zdržiavania sa násilia, odmietania terorizmu a uznávania práva Izraela na existenciu".
Rada Európy sa odhodlala k ústretovému kroku v chúlostivom období, keď sa Palestínčania usilujú o prijatie za plnohodnotného člena Organizácie Spojených národov.
Ich šanca na úspech je však mizivá, keďže takýto krok nesmie vetovať žiadny zo stálych členov Bezpečnostnej rady OSN.
Spojené štáty ako hlavný spojenec Izraela však opakovane avizovali, že svoje právo veta využijú.