Správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
BELEHRAD, BRATISLAVA. Úspech Srbska pri jeho integračných ambíciách závisí od napredovania v jeho rokovaniach s Kosovom. Známemu reportérovi Economistu Timovi Judahovi to povedal diplomatický zdroj.
Keďže rozhovory medzi Prištinou a Belehradom skolabovali, či odporučí Európska komisia pre Srbsko kandidátsky status, je otázne.
Komisia budúci týždeň zverejní každoročné správy o pokroku balkánskych krajín.
Násilie v Kosove, za ktorým stáli Srbi blokujúci hranice, ale aj nedávne zrušenie pochodu gayov v Belehrade, môže postavenie Srbska poškodiť. Pochod homosexuálov zrušili Srbi po vyhrážkach ultrapravicovej strany.
„Ak vláda nie je schopná zabezpečiť pokojný Gay Pride pochod, ako môže byť pripravená na pripojenie k únii?“ pýta sa Economist.
V otázke Kosova, s ktorým sa Srbsko nechce zmieriť, tlačí na Belehrad najviac Nemecko. To tiež požiadalo Srbov, aby prestali s vytváraním paralelných štruktúr na kosovskom území.
Nahnevaní na Srbov sú však aj Maďari, pre nedávno prijatý reštitučný zákon. Ten vyňal z pôsobnosti členov okupačných síl v rokoch 1941 – 1945 a ich potomkov. Podľa maďarského ministerstva zahraničia je to diskriminačný zákon proti maďarskej menšine a zavádza kolektívnu vinu.
Blokovať preto Srbov, keď sa o tom bude v decembri rozhodovať, však podľa ministerstva nemienia.
Čierna Hora ďakuje za náš lobing
Veľvyslancom roka v Čiernej Hore sa stal slovenský diplomat.
PODGORICA, BRATISLAVA. Čiernohorci očakávajú, že na budúcu stredu im Európska komisia určí dátum začiatku prístupových rokovaní. V ten istý deň komisia zverejní správu o ich napredovaní v integračnom procese.
Šesťstotisícovú krajinu v jej úsilí o vstup Európskej únie výrazne podporuje slovenská diplomacia. Dokonca až tak, že si František Lipka, náš veľvyslanec v Podgorici, vyslúžil podľa denníka Pobjeda ocenenie veľvyslanec roka.
V rozhovore pre čiernohorské noviny Lipka povedal, že verí, že o ďalšom postupe Podgorice rozhodne únia už v decembri. Potom podľa neho nastúpi hlavná práca.
„Tie rokovania sú komplikované, ťažké a treba sa na ne dobre pripraviť.“ Slovensko sa zviditeľnilo v Čiernej Hore už v roku 2006, keď sa tam v referende rozhodlo o odtrhnutí od Srbska.
Špeciálny vyslanec Európskej únie Miroslav Lajčák vtedy zabezpečil jeho bezproblémový priebeh.
Tento týždeň sa navyše v Podgorici ujal vedenia rozvojového programu OSN (UNDP) ďalší Slovák Rastislav Vrbenský.
Mirek Tóda