BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Dnes uplynie rok od najväčšej priemyselnej katastrofy v Maďarsku. V októbri minulého roku sa pri meste Ajka severne od Balatonu pretrhla hrádza nádrže s červeným kalom, obsahujúca jedovatý odpad z miestnej hlinikárne.
Riedky kal valiaci sa rýchlosťou asi 40 kilometrov za hodinu za niekoľko minút zaplavil nižšie položené časti najbližšej obce Kolontár, pokračoval do mesta Devecser a ďalšej dedinky Somlóvásárhely. Katastrofa si vyžiadala desať ľudských životov, najmladšia obeť mala len 14 mesiacov. Asi 150 ľudí bolo zranených.
Zrovnali ich so zemou
Rok po katastrofe sa rekonštrukcia postihnutých oblastí chýli ku koncu, hlásia maďarské úrady. Postihnuté časti obcí zrovnali so zemou, len niektoré budovy zachovali ako memento. Ich obyvatelia dostali od štátu peniaze na kúpu nového domu. V Devecseri vznikla celá nová štvrť typizovaných domov pre tých, čo prišli o strechu nad hlavou.
Odstránili vrchnú vrstvu kontaminovanej pôdy zo 750 hektárov ornej pôdy, ktorú potom ešte chemicky ošetrili. Z rybníka zaplaveného kalom najprv vyčerpali vodu, potom vybagrovali jeho dno a opäť ho naplnili.

Na takto ošetrenej pôde bude možné bezpečne pestovať čokoľvek, povedal pre agentúru MTI Csaba Szabó z ministerstva pre rozvoj vidieka. Najneskôr do polovice októbra by mala byť hotová správa parlamentného vyšetrovacieho výboru. Správa za vinníka označuje firmu MAL Zrt., vlastniacu hlinikáreň, povedal včera v Maďarskej televízii predseda výboru Lajos Kepli. Polícia vyšetruje na slobode už 15 pracovníkov firmy.
Viac podobných nádrží
Maďarská pobočka ekologickej organizácie WWF však vo včerajšej správe vláde vyčíta, že neurobila nič preto, aby sa podobná katastrofa v krajine už neopakovala. Rozľahlé nádrže s odpadom po výrobe hliníka sú v Maďarsku napríklad aj pri mestách Mosonmagyaróvár a Komárno.
Až na budúci rok by mal podľa plánu vlády vzniknúť nový úrad dohliadajúci na bezpečnosť priemyslu, zameraný na firmy pracujúce s nebezpečnými látkami.
Ďalšie, väčšinou tiež len plánované opatrenia však riešia skôr odstraňovanie škôd po katastrofe, než to, ako jej predísť. Na začiatku budúceho roka má ísť do parlamentu aj zákon, podľa ktorého si musia firmy pracujúce s nebezpečnými látkami povinne uzatvárať poistky na vysoké sumy, ktoré postačia na nápravu škôd.
MAL Zrt. napríklad mala uzatvorenú poistku hradiacu škody len do výšky 10 miliónov forintov. Výška škody spôsobená vlaňajšou katastrofou pritom podľa posledných údajov presiahla 35 miliárd forintov.