Canberra 5. júna (TASR) - Austrália začala dnes prešetrovať podozrenie o posielaní telíčok austrálskych novorodencov do USA, kde na nich v 50. a 60. rokoch robili pokusy s jadrovou energiou. Minister zdravotníctva Michael Wooldridge nie je informovaný o týchto operáciách, keď telíčka novorodencov bez vedomia rodičov loďou dopravovali na výskum do zámoria.
Britské noviny tento týždeň informovali, že telíčka mŕtvo narodených detí a dojčiat odvážali z austrálskych nemocníc do USA na testy amerického ministerstva energetiky, ktoré vtedy robilo pokusy s monitorovaním hladín rádioaktivity stroncia 90.
Podľa britskej tlače sa projekt Sunshine (Slnečná žiara) začal v roku 1955. Profesor Willard Libby z University of Chicago, nositeľ Nobelovej ceny za výskum uhlíkovej metódy datovania, vtedy údajne požiadal o telíčka - najlepšie novorodencov a dojčiat - na testovanie rádioaktívneho spádu atómovej bomby.
Počas 15 rokov trvajúcich pokusov malo byť bez súhlasu rodičov použitých 6000 telíčok z nemocníc v Austrálii, Británii, Kanade, Hongkongu, Spojených štátoch a Latinskej Amerike.
"Informácia, ktorá prenikla na verejnosť, je veľmi znepokojujúca a minister požiadal o jej overenie," povedal Wooldridgeov hovorca pre tlačovú agentúru Reuters. Minister už údajne požiadal zodpovedné zdravotnícke orgány šiestich austrálskych štátov a dvoch teritórií o všetky relevantné dokumenty.
Ide už o druhú správu o jadrových pokusoch na ľuďoch, ktorá sa v Austrálii objavila v priebehu jedného mesiaca. Prvá správa obsahovala obvinenia, že austrálske jednotky slúžili ako tzv. pokusné králiky Británii. Tá v 50. rokoch pri pokusoch s nízkou radiáciou v Maralingu, ležiacom v juhoaustrálskom vnútrozemí, testovala ochranné oblečenie.
Británia ešte v roku 1997 pred Európskym súdnym dvorom v Haagu vyhlásila, že pri jadrových pokusoch nikdy nepoužila ľudí. Dokumenty, ktoré škótski vedci objavili v austrálskych národných archívoch, však svedčia o opaku.