MOSKVA, BRATISLAVA. Vraždenie nepriateľov ruského režimu, ktorí sa snažia skryť za hranicami Ruskej federácie, je legálne. Tvrdia to britskí novinári, ktorí sa odvolávajú na tajné dokumenty. Ruské veľvyslanectvo v Londýne sa včera pohoršene ozvalo – Briti na takéto tvrdenie nemajú žiadne dôkazy.
Niekoľko dní pred súdnym pojednávaním vo veci vraždy ruského bývalého agenta Alexandra Litvinenka, ktorého otrávili v Londýne v roku 2006, sa v britských novinách objavili náznaky, že išlo o „popravu na príkaz ruského štátu“. Súd však nebude posudzovať vinu či nevinu obvinených. Rozhodne len o tom, či sa vyšetrovatelia vôbec ešte majú pokúšať pátrať po tom, kto ako a prečo Litvinenka zavraždil.
Podozrivý je už poslancom
Britská prokuratúra má jasno. Hlavný podozrivý je súčasný poslanec ruského parlamentu za Liberálno-demokratickú stranu Andrej Lugovoj, ktorý mal plniť príkazy nadriadených v ruských tajných službách.
Podľa prokurátora Kena MacDonalda, ktorého citujú noviny The Sunday Times, má prípad „charakteristiky popravy na príkaz štátu, ktorú vykonala cudzia vláda v uliciach Londýna“.
V samotnom Rusku vyvolali články pobúrenie. Ruské veľvyslanectvo v Londýne včera prostredníctvom hovorcu Konstantina Štykova odmietlo obvinenia. „Nemajú žiadne dôkazy,“ dodal Štykov.
WikiLeaks nedávno zverejnili tvrdenie amerických diplomatov, že o vražde Litvinenka vedel vopred ruský premiér Vladimir Putin. Ešte ako prezident presadzoval legalizáciu stíhania a likvidáciu teroristov aj za hranicami Ruskej federácie.
Príkaz z FSB
Podľa denníka Daily Telegraph sa tak dialo dávno predtým. Jeho novinári tvrdia, že majú tajný príkaz na likvidáciu nepriateľov Ruska skrývajúcich sa v zahraničí. Posvätiť ho mal generál FSB Michail Nečajev.
Tento muž až do svojej smrti v roku 2007 riadil oddelenie kontrarozviedky Služby zahraničnej rozviedky FSB. V dokumente sa okrem iného píše aj o sledovaní a násilnej deportácii do Ruska teroristických vodcov či extrémistov, ale i iných osôb, ktoré nelegálne opustili Rusko. Datovaný je 19. marca 2003.
Ruskí novinári našli v dokumente niekoľko chýb, ktoré podľa nich nasvedčujú, že ide o podvrh, a hovoria o naivite britských novinárov.
Prax však svedčí o tom, že ruské tajné služby vybrané osoby v zahraničí likvidujú často. Takto zabili vodcov čečenskej gerily, ktorí sa skrývali v Dubaji, Katare i vo Viedni, nedávno i v Turecku.
Autor: Agentúra Epicentrum