KYJEV. Za účasti ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča, premiéra Mykolu Azarova a podpredsedu izraelskej vlády a zároveň šéfa diplomacie Avigdora Liebermana sa dnes neďaleko Kyjeva uskutočnilo spomienkové podujatie pri príležitosti 70. výročia masakry takmer 34.000 židov silami SS, ktorej dejiskom sa stala roklina Babij Jar.
V prítomnosti významných hostí tu položili základný kameň budúceho múzea.
Janukovyč označil túto udalosť za jednu z najstrašnejších tragédií minulého storočia. Zdôraznil, že Ukrajina sa vydala európskou cestou, budujúc spoločnosť na princípoch demokracie, humanizmu a tolerancie, v ktorej niet miesto pre rasisticky motivované násilie ani pre agresiu.
"Šovinizmus, xenofóbiu a netrpezlivosť nemožno poraziť iba násilím alebo politickými prostriedkami. Boj s týmito zlami musíme všetci zvládnuť v duši," vyhlásil najvyšší ukrajinský predstaviteľ.
Lieberman označil Babij Jar za jedno z miest symbolizujúcich peklo na zemi pre európskych židov v strašných rokoch holokaustu.
Ku krviprelievaniu v tejto rokline došlo v dňoch 29.-30. septembra 1941 po tom, čo ozbrojené sily fašistického Nemecka obsadili Kyjev. Až do roku 1943 využívali okupanti túto lokalitu ako tábor a popravisko, takže tu smrť našlo podľa odhadov celkove až 100.000 ľudí.
V Babom Jare pripomínajú popravených pamätník zo sovietskej éry a sedemramenný svietnik menora - jeden zo symbolov judaizmu.
Výročnú štátnu spomienkovú slávnosť v Babom Jare tento rok posunuli na neskorší termín kvôli židovskému Novému roku, Roš hašana.
Informovali o tom agentúry DPA a MTI.