Žilina 5. júna (TASR) - S cieľom získať informácie o prostitúcii a obchodovaní s ľuďmi zriadila žilinská polícia telefónnu linku, na ktorej môže ktokoľvek anonymne upozorniť na podozrivé osoby alebo takúto nezákonnú činnosť. Podľa hovorcu Krajského riaditeľstva (KR) PZ v Žiline Radovana Kyselicu môžu na telefónnu linku 0961-40-2311 volať ľudia z celého Slovenska.
Ako ďalej Kyselica uviedol, slovenské ženy nie sú o prostitúcii dostatočne informované. Obchod so ženami označil za vysokoorganizovanú trestnú činnosť, veľmi často spojenú s inou organizovanou trestnou činnosťou ako napríklad obchod s drogami a zbraňami. Kupliari získavajú svoje obete v krajinách pôvodu ponukami rôznych prác, napríklad práce barmanky, recepčnej v hoteli, tanečnice v klube a podobne. Ide tiež o práce, ktoré s prostitúciou vôbec nesúvisia, ako napríklad práce v poľnohospodárstve, pomoc v domácnosti či opatrovateľky detí. Po príchode na miesto žena môže zistiť, že ide o niečo iné.
Hovorca KR PZ označil za zaujímavé až zarážajúce, že dievčatá idú pracovať do hotela v cudzom štáte bez znalosti reči danej krajiny, a preto nemôžu vykonávať tieto povolania pre jazykovú bariéru. Veľa žien, naopak, vie, akú prácu budú v cudzine vykonávať. Idú do cudziny, aby finančne zabezpečili svoju rodinu. Týmto ženám sú ponúkané vysoké zisky, ale opak je pravdou. Jediný, kto zarobí na prostitúcii, je pasák.
Podľa Kyselicu vo vyspelých krajinách vznikajú na pomoc obetiam obchodu s ľuďmi mimovládne organizácie, ktoré pomáhajú pri návrate do svojej krajiny a zaradení sa do normálneho života. V Žilinskom kraji je takou mimovládna organizácia Dafné, v Českej republike napríklad La strada, ktorá ponúka bezplatné anonymné ubytovanie, psychologickú pomoc, právne konzultácie, zabezpečenie lekárskeho ošetrenia a dlhodobú pomoc pri hľadaní zamestnania.