Springfield 5. júna (TASR) - Americkí vedci získali dôkaz, ktorý potvrdzuje, že intenzívne myslenie môže byť vyčerpávajúce, zvlášť v prípade starších ľudí.
Výskumníci z univerzity v americkom štáte Illinois pri pokusoch s potkanmi zistili, že pri prílišnej koncentrácii sa z kľúčových častí mozgu týchto zvierat odčerpáva glukóza. Tento jav sa oveľa dramatickejšie prejavoval u starších potkanov, ktorým zároveň trvalo dlhšie, kým sa zotavili.
Podľa vedúceho výskumu profesora Paula Golda výsledky práce jeho tímu môžu mať veľký význam pre školy, ktoré by si tak mohli lepšie naplánovať prestávky na jedlo. Je tiež presvedčený, že táto štúdia pomôže vedcom lepšie pochopiť straty pamäte a schopnosti učiť sa, čo súvisí s vekom.
Glukóza, teda prírodný cukor, je hlavný zdrojom energie. Vedci sa pôvodne domnievali, že ak človek netrpí hladom, mozog stále dostáva postačujúce množstvo glukózy. No keď profesor Gold a jeho tím merali hladinu glukózy u potkanov, ktorí sa snažili nájsť cestu z bludiska, zistili, že v tých bunkách ich mozgu, čo zohrávajú dôležitú úlohu pri orientácii, klesla hladina glukózy o 30 percent. V ostatných častiach mozgu sa hladina glukózy nezmenila.
Ďalšia štúdia odhalila, že u starších potkanov táto hladina klesne až o 48 percent a na zotavenie potrebovali 30 minút. Naopak, u mladších potkanov sa hladina glukózy znížila len o 12 percent a veľmi rýchlo sa zotavili.
Vedci tiež zistili, že injekcia glukózy pomohla potkanom dosiahnuť lepšie výsledky pri plnení úloh. "Glukóza zlepšuje pamäť a učenie, a to nielen v prípade potkanov, ale aj u ľudí," vysvetľuje profesor Gold.