Odborom sa nepáčia retroaktívne zákony. V pondelok zablokujú cesty.
Agentúrny materiál sme nahradili článkom z tlačeného vydania SME.
BUDAPEŠŤ. Budapešť zažila víkend štrajkov. Zástupcovia asi sto rôznych odborov od štvrtka demonštrovali proti pravicovej vláde Viktora Orbána, ktorá prijíma retroaktívne zákony.
Odborári žiadali ich zrušenie a návrat k starému systému dôchodkov. Kritizovali hlavne návrhy nového Zákonníka práce.
Po novom by mali zamestnanci pracovať viac za rovnako alebo menej peňazí, dovolenka sa im má skrátiť a výpovede zjednodušiť. Novela dôchodkov sa má dotknúť ľudí, ktorí poberajú výsluhový dôchodok, no podľa nového zákona by mali začať po dovŕšení 57. roku veku poberať starobný dôchodok, čím sa im spätne zmenia podmienky.
„Orbán, prac sa!“ skandoval dav v sobotu pred parlamentom na Námestí Lajosa Kossutha. Boli medzi nimi železničiari, učitelia, vodiči, policajti či hasiči. Zišlo sa tam viac ako 10-tisíc ľudí, medzi nimi aj bývalý socialistický premiér Ferenc Gyurcsány.
„Odborári nehľadia na záujmy ľudí, ale na svoje vlastné politické ambície,“ odkázal demonštrantom Orbánov kabinet podľa agentúry MTI.
Vláda nezmení svoju politiku. Ukázala to pri zákone, ktorý má postihnúť bývalých premiérov za socialistickú stranu za to, že zadlžili krajinu, či pri mediálnom zákone. Ten potrestal médiá za príspevky odvysielané v období, keď ešte platil starý zákon.
V nedeľu protesty pokračovali, v pondelok majú byť po celom Maďarsku uzavreté cesty.
Zo desaťtisíc ľudí, čo v sobotu vyšli v Pešti protestovať proti vláde Viktora Orbána, má pravdu, že väčšina hospodárskej politiky kabinetu – aj toho, čo údajne slúži na záchranu ekonomiky – je diletantská a chaotická. Píše Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>