LISABON. Išlo o prvé masové zhromaždenia v krajine, odkedy sa v júni ujala moci stredopravicová vláda.
Demonštrácie zorganizovalo najväčšie odborárske združenie CGTP, ktoré vyzvalo na ďalšie protesty a odborárske akcie v dňoch 20.-27. októbra. Demonštrácie sa konajú "proti zbedačovaniu a nespravodlivosti, a proti agresii Medzinárodného menového fondu".
Líder CGTP Manuel Carvalho da Silva uviedol, že na zhromaždení v centre hlavného mesta sa zúčastnilo až 130.000 ľudí. Polícia podľa tlačovej agentúra Reuters odmietla poskytnúť odhad počtu účastníkov.
Poplatky za elektrinu a plyn sa v krajine od dnes výrazne zvyšujú, aby pomohli zaplátať dieru v štátnom rozpočte. Portugalsko sa pokúša vyhnúť osudu Grécka, ktoré kríza doviedla na pokraj bankrotu.
Na rozdiel od Grécka a niektorých ďalších európskych krajín, ktoré proti úsporným balíčkom zažívajú násilné protesty, demonštrácie v Portugalsku sú tradične pokojné a ani dnešné v tom nebolo výnimkou.
Podľa podmienok finančnej pomoci v objeme 78 miliárd eur musí Lisabon na zníženie rozpočtového deficitu zvýšiť dane, skresať výdavky, prijať štrukturálne reformy, osobitne na trhu práce, a privatizovať štátny majetok.