BUDAPEŠŤ. V Budapešti dnes pokračuje séria demonštrácií proti opatreniam vlády Viktora Orbána, ktorá sa začala už vo štvrtok na námestí Ádáma Clarka. Účastníci "sedacej demonštrácie" prešli popoludní z námestia k budove parlamentu
Tu zaznela ostrá kritika najmä novej maďarskej ústavy a pripravovanej novely zákonníka práce z úst rečníkov. Pred parlament prišlo vše 15 000 demonštrantov. Dav viackrát vyzýval premiéra Viktora Orbána, aby odstúpil.
Podľa tvrdenia organizátorov protestovalo až 50 000 ľudí. Polícia, ktorej zásahové jednotky boli zhromaždené najmä za parlamentom na dunajskom nábreží, uzatvorila okolie Kossuthovho námestia pred dopravou, nepremávali ani električky.
Demonštráciu, ktorá bola pokračovaním série protestov začatých vo štvrtok, podporilo vyše sto odborárskych a občianskych organizácií, medzi nimi aj odborári verejnoprávnej televízie a rozhlasu, tlačovej agentúry, viacerých ministerstiev, ba dokonca aj odborársky zväz zamestnancov prokuratúry.
Medzi účastníkmi protestnej akcie bol aj ľavicový expremiér Ferenc Gyurcsány a ďalší socialistickí politici, ktorí prišli ako súkromné osoby.
Akčná skupina odborárov zverejnila deväťbodové vyhlásenie, v ktorom okrem iného žiadajú spravodlivé rozdelenie verejnej ťarchy, zrušenie zákonov vyhlásených so spätnou platnosťou, obnovenie fungovania tripartity, ústavnú ochranu výsluhových dôchodkov, vrátenie práva na štrajk či zachovanie práv odborárov.
Začali už predpoludním
Na Clarkovom námestí bolo dopoludnia zhruba 100 demonštrantov, pričom viacerí z nich tam strávili noc. V okolitých uliciach boli pripravené policajné jednotky. Organizátori zdôrazňovali, že ide o apolitickú akciu. Demonštrácia má pokračovať v nedeľu až do odvolania.
Na Kossuthovom námestí sa začala popoludní akcia, na ktorej chcú chcú postaviť pyramídu z prázdnych škatúľ od pomarančovej šťavy. Pomaranč je totiž symbolom vládnej strany Maďarský občiansky zväz-Fidesz.
Úrad hovorcu maďarskej vlády v piatok vyhlásil, že maďarská vláda nepodľahne tlaku odborárov. Nezmení svoj zámer prijať nový zákonník práce, či zaviesť zmeny v predčasnom odchode do dôchodku.
Demonštrácie proti uvedeným opatreniam vlády zorganizovali pod názvom D-Day odborárske, občianske i spoločenské organizácie a naplánovali ich na dobu neurčitú.
Demonštranti hovoria o ohrození demokracie
Protivládni demonštranti tvrdia, že v Maďarsku je ohrozená demokracia.
"Ide o ochranu demokracie. Ak budeme mať patričnú spoločenskú podporu, demonštrovať prestaneme iba vtedy, ak vláda splní naše požiadavky," povedal dnes pre TASR jeden z organizátorov - predseda Nezáviských odborov profesionálnych požiarnikov Kornél Árok.
"Našou najdôležitejšou požiadavkou je už uvedená ochrana demokracie. Rovnako dôležité je aj zrušenie prijímania retroaktívnych zákonov. Tie, zákony, ktoré boli doposiaľ prijaté so spätnou platnosťou, žiadame zrušiť. Protestujeme aj proti rušeniu získaných práv súvisiacich s výsluhovými dôchodkami. Domnievam sa, že takéto kroky nie sú prípustné v žiadnej demokracii, aby vláda zrušila získané práva," zdôraznil Árok.