Pri smrteľných liekoch zlyhal francúzsky štát, pravdu odhalila až odvážna novinárka.
Starnúce obyvateľstvo a rozšírený prístup k zdravotnej starostlivosti sú aspoň dva dôvody, prečo sa oplatí pracovať vo francúzskom farmaceutickom priemysle.
Je výnosný. Aj v zlých časoch.
Trh s liekmi rástol podľa najnovších údajov aj vlani. Priemerný Francúz využíval ročne 48 škatuliek, teda takmer jednu týždenne.
Keby len liečili
Všetko by to bolo v poriadku, keby lieky vždy len liečili.
Pred pár dňami sa začalo vyšetrovanie firmy Servier, podozrivej zo zavádzania. Médiator vydávala za liek proti cukrovke, kým v skutočnosti mal byť amfetamínom proti hladu.
Obvinenie: medzi rokmi 1976 a 2009 spôsobil smrť 500 až dvetisíc ľudí.
Médiator nie je len škandálom jednej firmy. Zlyhala v ňom celá Piata republika. Štát ho odobril, lekári ho predpisovali. Laboratóriá Servier mali svojich ľudí v nezávislých úradoch aj medzi odborníkmi.
Nedarilo by sa im bez politikov, s ktorými mali dobré vzťahy. Ešte než šéfa laboratórií Jacquesa Serviera začali vyšetrovať a ešte než Nicolasa Sarkozyho zvolili za prezidenta, bol ten prvý klientom advokátskej kancelárie toho druhého.
Keď sa Sarkozy stal hlavou štátu, Servierovi udelil najvyššie štátne vyznamenanie Rad čestnej légie.
Demokracia nezlyhala
O škodlivých účinkoch lieku sa Francúzi dozvedeli vďaka odvážnej lekárke Irene Franchonovej, novinárom a obetiam. Francúzska demokracia našťastie nezlyhala.
Tento týždeň priniesol denník Le Monde interný zoznam 77 liekov, ktoré nechal štát pod dozorom. Idem si rýchlo dať svoj obľúbený proti boleniu hlavy. Kým sa na ňom neocitne aj ten.