VARŠAVA. Predstavitelia Európskej únie vo štvrtok varovali Bielorusko, že podmienkou oteplenia vo vzájomných vzťahoch je oslobodenie väznených disidentov.
Poľský premiér Donald Tusk to vyhlásil pred novinármi vo Varšave, kde sa vo večerných hodinách začal dvojdňový summit v rámci programu EÚ Východné partnerstvo. Európski lídri v rámci neho využili príležitosť na stretnutie so zástupcami bieloruskej opozície, na ktorom sa okrem iných zúčastnil aj stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy.
"Bez prepustenia všetkých politických väzňov nebudú žiadne gestá voči bieloruskému režimu," povedal Tusk po nebývalej schôdzke.
"Slová, ktoré sme počuli, boli dostatočným dôvodom na to, aby sme opäť dôrazne deklarovali, že naša strana nebude robiť žiadne ústupky," dodal predseda poľskej vlády, ktorá momentálne plní úlohy predsedníctva EÚ.
V podobnom duchu sa vyjadril aj Van Rompuy, podľa ktorého musí opätovnému zblíženiu s Bieloruskom predchádzať "jasný posun smerom k demokratizácii a rešpektovaniu ľudských práv".
Takzvaný prezident EÚ taktiež vyjadril znepokojenie nad správami o údajných zdravotných problémoch a zlom zaobchádzaní so zadržiavanými disidentmi a varoval pred uvalením ďalších sankcií voči Minsku, ak sa situácia nezmení.
Slovensko zastupuje premiérka Iveta Radičová.
"Vaše vzťahy s Európou budú zodpovedať vášmu vzťahu k vášmu ľudu. Pokým budú Bielorusi prenasledovaní, hlbšie vzťahy s Európskou úniou a väčšia ekonomická pomoc sú vylúčené," povedal na margo Lukašenka poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski, ktorého krajina aktuálne predsedá EÚ.
Očakáva sa, že lídri únie využijú varšavský summit na kritiku porušovania ľudských práv v Bielorusku a taktiež na dôrazné upozornenie prítomného ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča vo veci trestného stíhania bývalej premiérky Julije Tymošenkovej.
Prezident EÚ Herman Van Rompuy a komisár Rady Európy pre ľudské práva Thomas Hammarberg sa pred summitom stretli s lídrami bieloruskej opozície.
Van Rompuy vyhlásil, že nebude žiadna finančná pomoc pre Bielorusko, dokiaľ sa tam nezlepší stav ľudských práv a nebudú prepustení a rehabilitovaní všetci politickí väzni.
Prezident Alexander Lukašenko, ktorý vládne desaťmiliónovej krajine už viac ako 17 rokov, čelí tlejúcej nepokojnosti obyvateľov pre najhoršiu finančnú krízu, aká zasiahla Bielorusko od pádu Sovietskeho zväzu.
Šéf poľskej diplomacie Radek Sikorski, ktorý sa taktiež stretol s opozičnými lídrami, uviedol, že vzťahy EÚ s Bieloruskom budú závisieť od spôsobu, akým bude Lukašenko zaobchádzať s disidentmi.
"Pokiaľ budú ľudia v Bielorusku perzekvovaní, nebude šanca na hlbšie vzťahy alebo ekonomickú podporu," konštatoval.
Lukašenko má podľa neho na výber medzi pokračujúcou "diktatúrou", alebo nasledovaním krokov niekdajšieho poľského komunistického lídra Wojciecha Jaruzelského, ktorý v roku 1989 začal rozhovory s opozičným odborovým hnutím Solidarita. Rokovanie vytvorilo cestu pre prechod Poľska k demokracii.
Bieloruský minister zahraničných vecí Sergej Martynov odmietol pozvanie na summit a krajinu reprezentuje len jej veľvyslanec v Poľsku.
Lídri EÚ prisľúbili bieloruskej opozícii, že budú pokračovať v jej podpore.