PARÍŽ. Medzinárodná policajná organizácia Interpol vydala dnes výzvu na zatknutie druhého syna zvrhnutého líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího. Vyvinula tým nátlak na Niger, aby zadržal Sádího Kaddáfího, ktorý tam ušiel pred troma týždňami.
Interpol už vydal "červenú výzvu" na zatknutie Muammara Kaddáfího a na jedného z jeho synov, politického prominenta Sajfa Isláma Kaddáfího, ako aj na šéfa Kaddáfího tajnej služby Abdalláha Sanúsího. Červená výzva na zatknutie je najvyšší stupeň a znamená, že zadržané osoby majú byť vydané. Červená výzva umožňuje Interpolu dať zatykač do širokého obehu a dokument tak prispieva k vypátraniu a zadržaniu medzinárodne hľadaných obvinených.
Miesto pobytu uvedených troch osôb je záhadou už viac ako mesiac, teda od zosadenia vlády Muammara Kaddáfího.
Niger sa zatiaľ k výzve nevyjadril
Interpol sídliaci vo francúzskom meste Lyon uviedol, že výzvu na zatknutie Sádího Kaddáfího vydal na žiadosť nových líbyjských úradov, ktoré ho obviňujú z riadenia vojenských jednotiek zodpovedných za zásahy voči protestom a zo sprenevery majetku.
Niger oznámil, že Sádího Kaddáfího umiestnil pod dohľad po tom, čo ho zadržali pri prekročení hraníc z Líbye na nigerské územie. Predstavitelia Nigeru sa zatiaľ k výzve Interpolu nevyjadrili.
Zo šiestich ďalších Kaddáfího synov dvaja ušli do Alžírska, jedného údajne zabili v boji a traja, vrátane Sajfa, sú na úteku.
Líbyjský expremiér hladovkou protestuje proti vydaniu
Bývalý predseda líbyjskej vlády Baghdádí Alí Mahmúdí, ktorý je v tuniskom väzení, začal protestnú hladovku na protest proti žiadosti o jeho vydanie do rodnej krajiny. Informoval o tom dnes jeho právnik.
Mahmúdí bol popredným predstaviteľom režimu zosadeného vodcu Muammara Kaddáfího a pred povstaleckými silami utiekol do susedného Tuniska. O jeho vydanie požiadala tuniské úrady Národná prechodná rada. Preto je vo väzení, hoci tento týždeň uspel s odvolaním voči šesťmesačnému trestu odňatia slobody za ilegálne prekročenie tuniských hraníc.
"Mahmúdí začal hladovku na protest proti zámeru vydať ho do Libye," povedal jeho obhajca pre tlačovú agentúru Reuters. "Je pripravený čeliť spravodlivosti, ale obáva sa o svoju bezpečnosť."
Expremiér bol vo funkcii od roku 2006 a zostal v nej až do zvrhnutia Kaddáfího režimu a dobytia Tripolisu povstalcami koncom augusta tohto roku. Nová povstalecká vláda ho chce postaviť pred súd.
Povstalci údajne zatkli Kaddáfího hovorcu
Hovorcu vlády zosadeného líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího údajne zatkli jednotky líbyjskej dočasnej vlády v meste Syrta, o ktoré sa vedú silné boje.
Povstalecká televízia v Misuráte dnes uviedla, že Músu Ibráhíma zadržali v noci, keď sa spolu so skupinou civilistov pokúšal opustiť Syrtu. Mal vraj ženské šaty a bol zahalený závojom. Televízia chce odvysielať zábery zo zatknutia Ibráhíma.
Jednotky nových líbyjských vládcov už v polovici septembra nepravdivo oznámili, že Ibráhím zahynul pri útoku východne od Tripolisu. Potom správu opravili s tým, že bol zranený hovorcov brat, ktorého previezli do nemocnice.
Ibráhím sa neskôr ohlásil s posolstvom pre posledných Kaddáfího prívržencov, ktorých uisťoval, že "brat vodca" sa teší najlepšiemu zdraviu.
Predpokladá sa, že Kaddáfí sa zdržiava v púštnej oblasti, niekde pri alžírskej hranici. Dvaja z jeho synov by mali byť v ešte nedobytých líbyjských mestách Syrta a Baní Walíd.
tasr