WASHINGTON, BRATISLAVA. Únik diplomatických depeší, ktoré na internete zverejnila stránka WikiLeaks, môže mať prvú obeť v americkom ministerstve zahraničných vecí. Úradníka, ktorý na depeše na svojom blogu odkazoval.
Na ministerstve totiž panuje prísny zákaz návštevy stránky, firewall blokuje aj portály, ktoré o depešiach píšu, aj niektoré spravodajské stránky.
Tajné ostávajú tajnými aj po prezradení
„Utajované informácie, či už zverejnené, alebo nie, naďalej ostávajú utajovanými a tak sa k nim treba aj správa,“ upozornilo koncom minulého roka ministerstvo svojich zamestnancov.
Van Burena preto chcú potrestať za prezradenie tajných informácií na svojom súkromnom blogu.
„Odkaz na dokument, ktorý je prístupný každému kdekoľvek na svete, je právne rovnocenný s tým, ak by som ukradol prísne tajnú správu, schoval ju pod kabát a v tmavej uličke ju posunul čínskemu špiónovi,“ napísal Van Buren na stránke tomdispatch.com.
Van Burena si na výskum dvakrát povolali pracovníci Diplomatickej bezpečnosti ministerstva, ktorí podobné záležitosti riešia. Môžu mu zobrať previerku, čo v praxi znamená koniec jeho 23-ročnej diplomatickej kariéry.
Povedali mu, že ministerstvo musí pred uverejnením odobriť každý „článok na blogu, každý status na Facebooku, každý príspevok na Twitteri od každého zamestnanca“.
Mysleli sme to dobre
Skutočným dovôdom však podľa Van Burena je jeho kniha, ktorá vyšla v týchto dňoch. Volá sa Mysleli sme to dobre: Ako som pomohol prehrať bitku o srdcia a mysle irackého ľudu.
Píše v nej o skúsenostiach z Iraku, kde strávil rok pri „budovaní národa“. Voči americkej politike je v nej veľmi kritický. „Strávil som v Iraku rok a nanešťastie presne viem, o čom píšem,“ tvrdí Van Buren.
Americká diplomacia sa k Van Burenovi nevyjadruje. Podobne ako k všetkým záležitostiam týkajúcim sa WikiLeaks.
„Ministerstvo zahraničia zaujalo túto pozíciu: Ak dostatočne pevne zavrieme oči, WikiLeaks neexistujú,“ napísal Van Buren.