BRUSEL, BRATISLAVA. Rómovia, ktorí zaútočili mačetami na Nerómov, vyhnali nedávno v mestách na severe Česka do ulíc tisíce nespokojných ľudí. Bulharsko prežíva najhoršie nepokoje za posledných 14 rokov po tom, čo rómskemu klanu pripísal dav smrť 19-ročného mladíka.
Predtým extrémisti vyháňali z dedín maďarských Rómov, západné krajiny riešili, čo s Rómami z Rumunska a Bulharska a v Bratislave demonštrovali Rómovia proti chudobe a diskriminácii.
Väčšina „bielych“ obyvateľov od severu Čiech po Bulharsko je presvedčená, že si tu Rómovia beztrestne robia, čo chcú, píše Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Banalita na začiatku
Podľa magazínu Der Spiegel vedie východná Európa tichú vojnu proti Rómom najrôznejšími prostriedkami: protestmi, šikanovaním, stavaním múrov, podpaľovaním domov, vyháňaním z miest či vraždami. Trvá to roky a žiadna krajina, ani Európska únia, nemá recept.
Scenár sa zväčša opakuje: začne sa to banálnym sporom medzi Rómami a bielou väčšinou a končí sa to masovými nepokojmi. Vedú ich pravicoví extrémisti, frustrovaná mládež alebo len obyčajní nahnevaní ľudia. Úradníci sa prizerajú, až na konci nasadia silu a na dav pošlú políciu.
Málokedy sa presne vyšetria okolnosti konfliktu, ktorým sa to začalo, na konci je jasné, že Rómovia sú vďačnou príležitosťou, ako si biela väčšina uľaví vo svojej nespokojnosti. Protestujú, lebo majú s Rómami zlé skúsenosti alebo sami nemajú prácu. Hnevá ich, že Rómovia nerobia, žijú zo sociálnych dávok a kradnú.
Podľa európskej štúdie žijú Rómovia v Európe, ktorých počet odhadol Berlínsky inštitút pre vývoj obyvateľstva na 9 miliónov, vo veľkej chudobe, sú vylúčení zo spoločnosti, diskriminovaní, nemajú žiadnu šancu na kvalitné vzdelanie a prácu a sú na tom zdravotne horšie ako ostatní.
Podľa čísel z Bruselu má 90 percent európskych detí základné vzdelanie, u rómskych detí ho má len 42 percent. Nezamestnanosť je u Rómov štyri- až päťkrát vyššia, ako je u Nerómov. A nepomáhajú ani peniaze únie.
Rómovia sa vyplatia
„Suma 26,5 miliardy eur, ktorá je k dispozícii v rámci štrukturálnych fondov, sa nevyužíva tak, ako by sa mala. Iba sto miliónov eur sa vyčlenilo na konkrétne činnosti týkajúce sa rómskej problematiky,“ povedala nedávno v Európskom parlamente euro-komisárka pre spravodlivosť a ľudské práva Viviane Redingová.
Únia prijala pred letom stratégiu, ktorú si má koncom roka osvojiť všetkých 27 členských štátov. Majú zlepšiť vzdelávanie, zamestnanie, bývanie a zdravotníctvo pre Rómov do roku 2020.
Podľa Livie Jarokovej z Maďarska, jedinej rómskej europoslankyne, sa pomoc Rómom oplatí. „V jednotlivých krajinách môže integrácia Rómov zvýšiť výkon ekonomiky o štyri až šesť percent,“ povedala pre Spiegel.
Ľudí, čo protestujú proti Rómom, však stratégie únie nezaujímajú. Chcú, aby úrady vyšetrili incidenty, ktoré odštartovali masové protesty.
Kliknite - obrázok zväčšíte.