RIJÁD, TEL AVIV. Rozhodnutie saudskoarabského monarchu garantovať ženám volebné právo v lokálnych voľbách je možno z kategórie historických.
Problémom však je, že ak do roku 2015, keď by ženy mohli voliť a byť volené, zotrvajú súčasné zákony, mnohé voličky a kandidátky ďaleko nezájdu.
Desať rán za jazdu autom
V Saudskej Arábii totiž ženy nemôžu riadiť auto. Len v stredu agentúry informovali, že súd nariadil desať rán bičom žene, čo tento zákon porušila. A ďalšie dve ženy v stredu za rovnaký prečin zatkli.
Jej trest nakoniec v stredu večer zrušil saudskoarabský kráľ Abdalláh. O zrušení rozsudku v stredu informovala princezná Amíra at-Tavíl, ktorá za zrušenie rozsudku poďakovala bohu a "milovanému kráľovi". Podľa jej slov "budú teraz všetky ženy v Saudskej Arábii šťastné".
Reči o tom, že ženy v Saudskej Arábii vedú takzvanú saudskoarabskú jar, inšpirovanú povstaniami v Tunisku, Egypte či Líbyi, sú však podľa expertov naďalej naivné.
Je pravda, že proti zákazu riadiť auto sa toto leto vzopreli hromadne ako naposledy počas prvej vojny v Perzskom zálive, keď išlo o bezpečnosť ich rodín a mimoriadnu situáciu, ale pravda je aj to, že Saudky zápasia s takými obmedzeniami ako máloktoré príslušníčky ženského pohlavia na tejto planéte.
Pod mužským dohľadom
Saudskoarabské aktivistky upozorňujú na systém poručníctva, ktorý výrazne limituje ich každodenný život. Žena v Saudskej Arábii potrebuje stále mužského sprievodcu, dokonca aj súhlas s medicínskym zákrokom jej musí dať mužský príbuzný.
Poručník rozhoduje aj o jej manželovi, o tom, či sa môže rozviesť alebo naopak, musí zotrvať v nefungujúcom manželstve a manželovi sa ešte ospravedlniť.
Poručník jej tiež nariadi, či si môže v prípade rozvodu nechať deti.
Nadya Khalife z ľudskoprávnej organizácie Human Right Watch hovorí, že systém poručníctva často vedie k sexuálnemu zneužívaniu.
Ženu obťažuje poručník alebo iný mužský príbuzný, ona sa rozhodne vypovedať na polícii. Problémom však je, že keďže sa s ňou budú baviť len v prítomnosti poručníka, žena obvinenie stiahne.
Saudské ženy môžu voliť, šoférovať nie - čítajte blog Sone Bulbeck
Domáce násilie nie je
V Saudskej Arábii tiež zákon nepozná znásilnenie alebo napadnutie manželom. To, čo sa v západnom svete označuje za domáce násilie, nemajú saudskoarabské ženy vlastne ani ako ohlásiť.
Rozhodnutie, že ženy majú volebné právo, je v tomto kontexte len gesto. Navyše tohtoročné lokálne voľby, na ktorých sa ženy ešte nebudú môcť zúčastniť, sa dva roky odkladali, takže ani termín 2015 nemusí byť konečný.
Pritom priamo volení sú len niektorí kandidáti v lokálnych voľbách, ostatných vymenúva kráľ alebo jemu blízke orgány.
Napriek všetkému sa kráľovo rozhodnutie stále hodnotí ako pokrok, pretože o ňom musel presvedčiť aj ulrakonzervatívnych duchovných.