RÁMALLÁH. Tisíce palestínskych väzňov v izraelských väzniciach začali držať hladovku na protest proti samoväzbe niektorých odsúdených.
Informoval o tom palestínsky minister pre väzenské záležitosti Ísá Karaká. Potvrdil, že všetci väzni v Izraeli odštartovali trojdňovú hladovku, ktorú v prípade potreby predĺžia.
Hladovku začalo v utorok držať asi 200 odsúdencov z Ľudového frontu za oslobodenie Palestíny, ktorí tak vyjadrili nespokojnosť s pokračovaním samoväzby ich generálneho tajomníka Ahmada Saadáta, ktorý je na samotke posledné štyri roky.
Štrajk sa rozšíril do všetkých izraelských väzníc ako kolektívny protest proti izraelským väzenským pravidlám a praktikám.
"Sú tam väzni, ktorí boli na samotke desať rokov," povedal Karaká. Izraelské väznice podľa neho zaviedli tvrdé tresty a prísne opatrenia.
V izraelských väzniciach sa momentálne nachádza 5380 Palestínčanov, z toho 217 je mladších ako 18 rokov.